diploma benevens een zegel, dal tevens als gemeentezegel dienst doet. Zijn betrekking is een zuiver eere-ambt; soms wordt echter de opbrengst van een gemeentelijke sawah toegekend als tegemoet- oming in de administratiekosten, de „sawah van het penseel". De gemeente bezit communale weiden, bosschen en sawah's. Zij worden om de drie of zes jaar onder de ingeschrevenen der gemeente volgens wet en adat verdeeld. Bij die verdeeling hebben de oudsten eerst de keuze, dan de notabelen (de oudere broeders) en ten leste de inge schrevenen (Je jongere broeders) volgens hun nummer op den rol. Overeenkomsten met de oorspronkelijke Javaansche dessa, de Minangkabausche nagari, de Palembangsche doesoen endeMinaha- sasche negory vallen telkens te constateeren bij de uitvoerige beschrij ving, die Luro ervan geeft. In Cambodja is in de eerste plaats de bevolking weinig homo geen; naast de Boeddhistische Khmers, die het overheerschende bestanddeel der bevolking uitmaken, vindt men er de Samrès, Cuoi's Pors, Phnongs, Stiengs, Chreais en Rodès, nog weinig beschaafde stammen, waarvan de beide laatstgenoemde, te oordeelen naar de woordenlijsten van Moura, in taal verwantschap met onze Indonesiërs vertoonen; voorts de Mohammedaansche Maleiers en Chams onderling verwant, Laotiërs, Annamieten, Chineezen en Siameezen' ok hier bestaat een stelsel van ingeschrevenen en een klasse ver- deeling, nl.: 1. de actieve burgers van 18 tot 50 jaar, onderworpen aan heerendienst, weer- en belastingplicht; 2. de mannen van 50 tot 70 jaar, alleen onderworpen aan lichte, plaatselijke diensten, 3e de jongelieden van 15 tot 18 jaar, die slechts pro memorie zijn ingeschreven Vrijgesteld zijn bonzen, mandarijnen met hunne gezinnen en dienaren, dienaren des konings, prinsen, staatswerklie den, de koninklijke tooneelspelers en nog enkele andere categorieën. Zoodra echter de nominatieve lijst der ingeschrevenen van een orp is opgemaakt en terwijl de mannen nog verzameld zijn, noodigt de gezant des konings hen uit zelf een mandarijn, te Pnom Penh (de hoofstad) verblijf houdend, op te geven, onder wiens bevelen zij zich stel,en voor alles, wat betreft den dienst van den staat. De ingeschrevenen zijn vrij in hunne keuze. De betrokken man darijnen zijn door den aard hunner functies gedwongen in de resi dentie des konings te verblijven. Deze verschillende opties worden zorgvuldig ingeschreven in speciale registers, welke in het koninklijk paleis bewaard worden. De manda rijnen zenden, zoodra de inschrijving beëindigd is, hunne schrijvers om van die registers de namen over te nemen van degenen, die zich 833

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 77