tirailleurs deel, waaronder met verscheidene dienstjaren en met de médaille militaire. Overigens openbaarden zich de onlusten door samenscholingen van als bedelaars gekleeden, met hoofden kaal geschoren op een enkelen van de kruin afhangenden haarlok na, in de nabijheid van de woningen der bestuursambtenaren, die overal met klaagliederen vervolgd werden, terwijl de Inl. bestuurders van hun standplaatsen werden verjaagd. In Quang Ngai moest van de wapens worden gebruikt gemaakt, waarbij 200 slachtoffers vielen. Elders konden de onlusten door een uitgebreid militair vertoon onderdrukt worden. De gisting bleef echter voortduren en kwam o.a. in de Inlandsche pers tot uiting, die, evenals ten onzent, qua toon en stijl waardige voorbeelden vond in de Europeesche pers. Albert de Pouvourville schrijft dienaangaande in de „Dépêche coloniale": „11 y a longtemps déja que dans toutes les feuillesoüje „puis écrire, je mets les chroniqueurs et les journalistes coloniaux en „garde contre la facilité et le göut que Ton a d'oublier les intéréts „généraux pour s'attacher aux discussions particulières, aux polémiques „priveés, aux soi-disant révélatiors scandaleuses. J'ai prêché dans „le désert. Notre ton, dans la presse coloniale, est demeuré ainsi „personnel, acide et violent. Nous avons continué a semer Ie vent: „ne nous étonnons point de récolter la tempête".- Zoodat er geen nieuws is onder de zon! Den 26sten April, 1913, werd 's avonds een bom geworpen in het café Hanoï-Hotel te Hanoï, waardoor 2 majoors van de infanterie coloniale doodelijk, 12 Franschen en 6 Inlanders meer of minder zwaar gewond werden. Eenige dagen te voren had een andere bom te Thai Binh een Fransch gezinden mandarijn gedood. De Gouverneur-generaal Sarraut haastte zich de pers kond te doen, dat de aanslag te Hanoï geen „crime annamite'' was, maar „un crime extérieur a l'Indo-China", /eer waarschijnlijk geïnspireerd door den sedert 1908 verbannen en naar Japan uitgeweken vorst Cuonq De en uitgevoerd door „la pègre internationale d'Asië" (i). Hoe Z. Exc. 'echter zoo spoedig aan die wetenschap kwam, terwijl de daders niet achterhaald werden, wordt niet vermeld. Bij het uitbreken van den oorlog in 1914 bleef het Annamitische deel van Indo-China niet zoo rustig, als gewenscht werd In Augustus 1914 werd door rondtrekkende Chineezen het gerucht der Duitsche successen verbreid, den val van Parijs voorspeld en den Inlanders aangeraden zich tot eiken prijs van Fransch bankpapier te ontdoen. 1) Illustration, 31 5 1913. 890

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 84