meest belangrijke hierbij voor de Japansche vliegeniers was, dat eens uitgestrekte watervlakte de Straat van Korea ter breedte van ongeveer 230 K.M., voor de eerste maal met landvliegtuigen zoude worden overgestoken. Den 8sten Maart om 8.30 vm. ving de vlucht aandaaraan werd deelgenomen door vijf militaire vliegeniers, waarvan 3 op Sopwith met motor van 130 PK. en 2 op Salmson vliegtuigen met motor van 250 P K alle dus van .buitenlandsch maaksel. De totale afstand van Tokorozawa naar Seoul gemeten over de verschillende tus- schenlandingstations Osaka, Hiroshima en Taikyu, is ongeveer 1550 K.M., Reeds viel een der vliegtuigen, een Sopwith, tusschen Tokorozawa en Osaka uit; hij het doen eener noodlanding werddiet vliegtuig zoodanig beschadigd, dat reparatie onmogelijk was, doch de bestuurder werd niet gewond. Slechts één der vier overblijvende vliegtuigen deed eene tusschenlanding te Osaka, de andere drie vlogen rechtstreeks door naar Hiroshima, alwaar twee te ongeveer I.40 nm. aankwamen, de andere te 3 20 en 5 20 nm. Twee der vliegeniers vervolgden den 9den Maart hun weg, de twee anderen den lOden Maart; van de eerste twee bereikte er een (Salmson-vliegtuig) op denzelfden dag Fusan op het vasteland van Korea en vervolgde zijn weg naar Taikyu, doch moest later naar Fusan terugkeeren, de andere (Salmson-vliegtuig) viel bij het maken van eene noodlanding, zoodat het toestel ernstig beschadigd en de vliegenier gewond werd. Deze trachtte later nog de vlucht te her vatten, doch moest ten slotte den 17den Maart van verdere deelne ming afzien. De twee vliegeniers, die den lOden Maart den tocht van Hiroshima vervolgden (Sopwith-vliegtuig), bereikten denzelfden dag Taikyu; een van hen legde den afstand van ongeveer 500 K.M. tusschen beide plaatsen in 4 uur 45 minuten af. Den llden kon niet verder gevlogen worden van wege den regen en bleven de drie overblijvende machines te Taikyu en te Fusan den 12den Maart werd echter de laatste etappe van de afstandsvlucht afgelegd, welk gedeelte, van wege het ongunstige heuvelterrein, waarin landen zoo goed als onmogelijk is, als het meest moeilijke van den tocht werd aangemerkt. De vlucht van Seoul terug naar Tokorozawa werd ondernomen door 4 andere vliegeniers en ving den 7den Maart aan. Twee vlogen op dien dag van Seoul naar Taikyu en zetten den 18den hun toch voort; de eene verliet Taikyu te 8.30 vm. en kwam te II.21 vm. te Hiroshima aan. vanwaar hij te 2.30 nm. vertrok en te 5.10 nm. te Osaka aankwam. Deze vliegenier verliet den dag daarop 's morgens te 8.30 Osaka en bereikte Tokorozawa 3 uur 15 minuten later zonder tusschenlanding. Zonder twijfel was deze vlucht voor den vliegenier, luitenant Namba, een groot succes. De tweede vlie genier verdwaalde op zijn weg over de straat van Korea en landde op een punt op de noordkust, ongeveer noordwest van Osaka, waardoor hij Hiroshima niet meer kon aandoen en daardoor van verdere deelneming werd buitengesloten. Een derde vliegenier, luite nant Kitagawa, verliet Seoul 18 Maart en, na eene landing te Taykyu, deze plaats te 2.40 n.m om te 5.10 n. m. te Hiroshima, te 896

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 90