niet met veel resultaat en bepaalt dit zich tot het copieeren van bestaande modellen, in hoofdzaak Daimler-motoren. De voornaamste fabriek, buiten de militaire werkplaatsen, welke zich op motoren- fabricatie toeleggen, is de firma Mitsu Bishi welke, naar verluidt, voornemens moet zijn te Nagoya eene fabriek op te richten voor den aanmaak en bouw van onderzeebooten, vliegtuigen, automobielen, draadlooze installaties en telefoontoestellen; deze fabriek zoude een kapitaal hebben van 10 millioen yen: verder de Kawasaki- Werf te Kobe, de Tokyo Gas- en Electriciteits maatschappij en de Ijzer- en Staalfabrieken van Vickers en Armstrong te Muroran op Hokkaido. In de provincie Miye (gelegen zuid van Nagoya) is een veld, Akenogahara genaamd, ingericht voor eene bijzondere school voor het onderwijs in het bommenwerpen uit vliegtuigen Het terrein is reeds zoover gereed, dat het onderwijs aldaar is aangevangen. Ditzelfde is het geval met een terrein nabij Shimoshizu (in de buurt van Yotsukaido), bestemd voor eene verkennersschool. Eenige cijfers aangaande de dienstplichtigen poor hel jaar 1919. In het jaar 1919 werden 605.058 jongelieden, die voor dienstplicht in aanmerking kwamen, aan de keuring onderworpen; hiervan waren er 110.269, die reeds eerder dan 1919 dienstplichtig waren geworden, doch om een of andere reden voorloopige vrijstelling hadden gekregen Van het aantal gekeurden werden er 71.6 Pet ingedeeld in de klassen A en B. Hoewel de gemiddelde grootte van de gekeurde dienstplichtigen toenam, was het gemiddelde gewicht 52Yi gram minder dan het vorige jaar. Het aantal analphabeten bedroeg 1.4 Pet, het aantal ontduikingen was echter aanmerkelijk grooter dan het vorige jaar; 285 gevallen van ontduiking werden gestraft, 1498 verdacht gevallen van ontduiking werden aangeteekend, eene toename van 57 en 283 respectievelijk bij het vorige jaar. De ontduikingen kwamen in hoofdzaak voor bij menschen met middelbare en hoogere schoolopleiding. Tijdelijke vrijstelling werd verleend aan 372 personen op grond van kostwinnerschap, 49.^62 wegens het volgen van schoolonderwijs, 32.2 36 wegens afwezigheid in het buitenland, 15.762 wegens onbekendheid van verblijfplaats, 171 wegens het ondergaan van gevangenisstraf, 3639 wegens het terechtstaan voor strafbare feiten, 5200 wegens ziekte en 3065 wegens niet verschijnen voor de keuringscommissies. 898

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 92