treedt als regel op een hoofdofficier van de genie. Op het lijstje der oud-superintendanten trof ik echter ook een 1ste Luitenant der cavalerie aan. Het academiebestuur bestaat uit den superintendant met de 12 hoofden van onderwijs, waarvan er minstens 6 moeten behooren tot het corps militaire leerkrachten, hetwelk een gesloten formatie bezit, terwijl de rest uit gedetacheerde officieren bestaat. Zoodoende vertrouwt men er op, een goede stabiliteit in het beleid met een voldoend contact met het leger te vereenigen. Burgerleerkrachten worden slechts bij uitzondering aangenomen, dit in verband met het aankweeken van tucht, hetgeen voor een groot deel in de lessen geschiedt. Aan het onderwijs en de opvoeding wordt zeer veel zorg besteed. De encadreering met officieren is dan ook zeer ruim; per 6 a 7 leerlingen is dan ook een officier aanwezig. Het onderwijs wordt algemeen erkend als zeer hoog te staan. Reeds vroeger in Amerika, had ik vernomen, dat de gegradueerden der technische wapens van West Point en die van Annapolis (marine-academie), zeer gewild waren in technische particuliere betrekkingen. Ook thans werd mij dit verzekerd door dengeen, die ons de introductie bezorgd had, nl. een oud-hoogleeraar aan de Columbia universiteit te New-York. De inrichting der school en de toebedeeling met leermiddelen is technisch volmaakt. Trouwens ook de logiesgebouwen, gymnastiek scherm-, en bokszalen, de bad- en zweminrichting, de sportterreinen enz. waren op de gewone Amerikaansche en geen-kosten-sparende wijze verzorgd, keurig, doeltreffend, hygiënisch en modern. Er be kroop mij dan ook een gevoel van afgunst bij het terugdenken aan het oude, ongezellige, tochtige gebouw in Breda, dat zelfs verre onderdeed voor de kazerne der kustartillerie te San Francisco, welke ik 5 jaar geleden bezichtigde. De overste, die ons rondleidde, vertelde met eenigen trots, dat West Point de eerste onderwijsinrichting was, waar het schoolbord werd toegepast. Ieder schoollokaal bezit er thans een tiental, waar van druk gebruik gemaakt wordt. De leerlingen zijn in kleine klassen van hoogstens 10 man, die ongeveer denzelfden aanleg hebben, ingedeeld Na het eerste studiejaar wordt met veel zorg die indee ling in elkaar gezet. De zwakke broeders worden tot nog kleinere klassen samengevoegd. Deze indeeling levert ontegenzeggelijk veel voordeelen op en men is er dan ook zeer op gesteld en buiten gewoon tevreden met de resultaten. Als regel is er verder aange nomen, dat bij elke les iedere leerling even aan den tand gevoeld wordt. Daartoe dient het groot aantal sehoolborden. De leerlingen worden allen tegelijk gedurende een minuut of tien, ieder bij een bord aan het werk gezet. Behalve de traditioneele vakken, wordt, wat de talen betreft les gegeven in Fransch en Spaansch (Cuba, Filippijnen) en verder in wijsbegeerte en hygiëne. Wat mij bij mijn bezoek het meest opviel, was de goede mili taire houding der cadetten, welke op een uitstekende discipline wees. Door mijn ervaring in Amerikaansche fabrieken enz. had ik 900

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 94