„officieren. Als een poging nu, hierin verbetering te brengen, moeten deze Silhouetten worden beschouwd, een poging, die '^beloond en bekroond kan worden door gestelde vragen en geuite "wenschen omtrent bespreking van bepaalde onderwerpen." Eerste-Luitenant Krul bespreekt de noodzakelijkheid, enz. van militaire wegen in het duinterrein tusschen IJmuiden en Hoek van Holland, Kapitein Rouffaer, de bekende bepleiter van het volgen van rationeele paedagogische en psychologische methoden bij de opleiding van den soldaat, behandelt de vraag; „Moeten oefeningseenheden van 250 man gehandhaafd blijven?" M i. toont hij op overtuigende wijze aan, dat dergelijke oefeningseenheden te groot zijn. Bij ons zijn de toestanden door verschil in taal, landaard e d. nog moeilijker dan in Nederland, zoodat 's Schrijvers denkbeelden ook bij ons alle aandacht verdienen. Het belangrijkste stuk in deze aflevering is m i. „Een dokument betreffende voorbereide Duitsche landingen op Zuid-Beveland in 1917" In door de Duitschers achtergelaten archieven is gevonden een Duitsch bevel dd. 30 Nov. 1917, met bijlage, nopens een voorbereide landing op Zuid-Bevelland „für der Fall „K"". Het Ant- werpsche blad „La Métropole" nam een afschrift van dat bevel op, zonder te weten, wat onder het geval „K" verstaan worden moest. Volgens den vertaler, den Heer J ).G. VAN VOORST TOT VOORST, moet de oplossing van dit raadsel gezocht worden in de „Feldzugsaufzeichnungen" van Gen V. Moser. Terecht merkt Vert. op, dat uit de bevelen duidelijk blijkt, dat onze gedurende de lange oorlogsjaren in Zeeland en Noord-Brabant gereed staande gemobiliseerde troepen allerminst tegen een denkbeeldig gevaar gewaakt hebben. Ten slotte gegevens betreffende vreemde legers en de gewone rubrieken. Artilleristisch Tijdschrift, No. 8, Aug. 1920. Het Artilleristisch Tijdschrift van Aug. bevat ditmaal geen studie over een artilleristisch onderwerp, maar in de eerste plaats een artikel van Kapitein Sluys naar aanleiding van het bekende artikel van Kapitein „Ronduit" over de manoeuvre om Limburg in de Aug.-af 1. van Mil. Spectator 1919. Het wordt gevolgd door een artikel van Kapitein „Ronduit" zelf, waarin deze verdienstelijke schrijver nogmaals de manoeuvre om Limburg behandelt, o.a. naar aanleiding van een studie van Majoor van Dam van Isselt in de Nov.-afl. van MAVORS 1919 en van de zooeven genoemde studie van Kap. Sluys. Het bestek van dit tijdschrift laat helaas met toe beide artikelen te bespreken op de wijze, welke zij, zoowel door hun inhoud, als door den aard van het onderwerp, verdienen, zoodat ik mij moet bepalen tot een krachtige opwekking tot bestudeering van beide artikelen, welke een onderwerp bespreken, dat voor onze internationale positie van zoo uitnemend belang is. 904

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 98