loofde afwezigheid, dan vinden wij in artikel 81 van het onderwer- pelijke wetboek bepaald De militair, die zich schuldig maakt aan opzettelijke ongeoor loofde afwezigheid, wordt gestraft: lo met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar, indien die afwe zigheid in tijd van vrede ten minste een dag en niet langer dan dertig dagen duurt; 2o met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren, indien die af wezigheid in tijd van oorlog niet langer dan vier dagen duurt. Duurt de afwezigheid in tijd van vrede niet langer dan acht dagen en in tijd van oorlog niet langer dan een dag, dan kan krachttens artikel 2 No 2. a van de Wet op de Krijgstucht zooeven aangehaald de disciplinaire autoriteit de zaak in handen nemen en deze zelf krijgstuchtelijk afdoen. Vergelijk in de eerste plaats het boven opgemerkte ten aanzien van sub 1 en 3 van artikel 80. Ook hier geen minimum-termijn in tijd van oorlog om dezelfde reden als boven aangegeven en in dit geval nog meer geldende. Over het geval, dat zich mogelijkerwijze zou kunnen voordoen, dat de tijd van oorlog in tijd van vrede veranderde tijdens de afwe zigheid, kan opgemerkt worden, dat men dan het aantal dagen, dat de opzettelijk ongeoorloofde afwezigheid plaats vond, moet nagaan voor zoover de tijd van oorlog duurt en aan de strafwet toetsen. Ten slotte wordt in artikel 82 dan het begrip desertie behandeld en is bepaald, dat als schuldig aan desertie gestraft wordt de militair lo die zich verwijdert met het oogmerk om zich voorgoed aan zijn dienstverplichtingen te onttrekken, het oorlogsgevaar te ontgaan, naar den vijand overteloopen of, zonder daartoe gerechtigd te zijn, bij een andere mogendheid of macht in krijgsdienst te treden 2o wiens ongeoorloofde afwezigheid in tijd van vrede langer dan dertig, in tijd van oorlog langer dan vier dagen duurt; 3o die zich schuldig maakt aan opzettelijke ongeoorloofde afwezig heid en daardoor een bevolen reis, zooals in artikel 80 No 2 is omschreven, niet of niet geheel meemaakt. Desertie in tijd van vrede gepleegd, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste twee jaren. Desertie in tijd van oorlog gepleegd wordt gestraft met gevange- nistraf van ten hoogste zeven jaren en zes maanden. Onder het begrip desertie zijn dus verschillende handelingen ge bracht; de verwijdering om zich voor goed aan zijne dienstverplich tingen te ontrekken, is behoudens een hieronder te bespreken redactie- 923

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 13