wijziging, gelijk aan die van de thans vigeerendeNederlandsche Wetge ving, hierover is te voren het noodige toegelicht. Dit kan dus zoowel in tijd van oorlog als in tijd van vrede plaats vinden, van het oorlogsgevaar ontgaan, kan, gelet op de bepaling van artikel 96 Ind W. v. S., waar onder tijd van oorlog ook verstaan wordt, de tijd waarin de oorlog dreigend is, ook dan sprake zijn en dus het delict zich schijnbaar in tijd van vrede afspelen. Evenzoo loopt in tijd van oorlog de handeling van het over- loopen naar den vijand, dit is wel de meest schandelijke vorm van desertie, minder dan bij een andere mogendheid of macht in krijgs dienst treden, mits dit in tijd van vrede geschiedt, daar dit ook in tijd van oorlog kan plaats grijpen en dan feitelijk overloopen naar den vijand voorstellen kan. 4 Afgeschaft zijn alle verlokkingen van den Wetgever in de vigee- rende Crimineele Wetboeken, die een premie stelt op vrijwillige terugkeer binnen bepaalden tijd bij eerste en tweede desertie in tijd van vrede. Thans gaat door de aansluiting van 82 sub 2 aan die van 81 sub lo, opzettelijke ongeoorloofde afwezigheid in deser tie, bver door het verstrijken van den dertigsten dag der afwezig heid. De duur van afwezigheid is in de practijk gebleken geen juiste maatstaf te zijn, daar een korte afwezigheid soms een veel ernstiger karakter kan dragen dan een langere, gelet op de bijkomstige omstandigheden. Het begrip der wederrechtelijkheid is te vinden in dit eerste nummer niet door opname van de woorden,, zich wederrechtelijk verwijderen" of door de uitdrukking: ongeoorloofde verwijdering met het oogmerk enz, doch in de omschrijving van het oogmerk, waarmee het zich verwijderen plaats vindt. Het moet, gelijk de Regeering opmerkte: „namelijk boven twijfel verheven zijn, dat ook de met verlof afwezige militair, die voor de expiratie van het verlof zich met een der in het artikel aangeduide oogmerken verwijdert, als deserteur moet worden gestraft, ofschoon die ver wijdering zelve niet ongeoorloofd was" 1). Gelijk boven reeds gezegd, is de redactie van de wet van 14 Februari 1887, hier weer terug te vinden, al heeft men haar gewijzigd door in stede van: zich verwijderen om 's lands dienst voor goed te verlaten, te stellen: zich voorgoed aan zijn dienstverplichtingen 1) Militair Straf- en Tuchtrecht, deel 11 blz. 145. 924

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 14