(HH Opmerkingen oüer militaire iele- foonmisselfaorden (centraalposfen.) (filet Fig. 1 t/m. 13). Het nut van telefoonwisselborden, zoowel voor civiele als voor militaire doeleinden, zal eerst dan naar voren treden, wanneer men te maken heeft met een groot aantal telefoontoestellen, die met elkaar in verbinding moeten kunnen komen, zooals bijvoorbeeld het geval kan zijn in militaire verdedigingstellingen van eenige uitge strektheid. De geleidingen dier toestellen monden dus op één plaats uit, evenals bij civiele locale telefoonnetten, waarbij men dan, met het oog op meerdere gemak en beschikbare plaatsruimte om het met elkaar in verbinding brengen van twee willekeurige uit die geleidingen, gebruik maakt van inrichtingen, die zulks mogelijk maken en dus, zoowel de bediening als de doorverbinding van een aangesloten toestel met een willekeurigen anderen zooveel mogelijk vergemakkelijken. Hiervoor dienen de zoogenaamde centraalposten. De algemeen gevolgde werkwijze toch bij het leggen van een telefonische verbinding tusschen eenige militaire telefoonposten is, dat alle toestellen parallel in de lijn geschakeld worden, waarvan, althans bij grootere frontbreedten, het beloop van het tracé onge veer evenwijdig is aan dat van de stelling. Wel is waar zal hierdoor in het algemeen de kortste verbinding tusschen de toestellen verkregen en dus zooveel mogelijk eenig lijnmateriaal bespaard wordenechter zullen reeds bij een aan te sluiten aantal van tien toestellen, in vergelijking met den aanleg met behulp van een centraalpost, de nadeelen van de eerste werkwijze zeer vele zijn tegenover het misschien eenige voordéél, hiervoren vermeld. De volgende punten mogen, voor het geval, dat van een cen traalpost wordt gebruik gemaakt voldoende zijn om het voorgaan de toe te lichten 1: Wat de keuze van het tracé betreft, zal men in den regel meer kans hebben, bestaande wegen aan te treffen, die van den rug van de stelling naar het front loopen (de aanvoerswegen der stelling), 928 f

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 18