Voor het geval, dat een centraalpost wordt gebruikt, is niet alleen elke willekeurige aansluiting tusschen twee posten mogelijk, maar ook meerdere aansluitingen tegelijk. Het storen van gesprekken komt niet voor en de kans voor het wachten op een aansluiting is tot een minimum beperkt. Voor de posten is geen telefoon discipline noodig. Mocht het geval zich voordoen, dat alle posten ter zelfder tijd op de hoogte moeten komen van een bericht, dan moet op zeer eenvoudige wijze de doorverbinding voor alle posten tot stand kunnen worden gebracht. Duidelijk is het dus, dat geen onnoodige stroomsplitsing en -verzwakking plaajs zullen vinden bij toepassing van een centraalpost. 3. Ten aanzien van vernielingen van de lijnen door voorwaarts rukkende eigen troepen, dan wel door vijandelijke patrouilles, staat het net veel minder bloot dan in het andere geval, daar de alge- meene richting van het tracé ongeveer loodrecht staat op de lijn van verdediging, dus ongeveer evenwijdig met de troepenbeweging, terwijl voor het andere geval juist het omgekeerde valt op te merken. 4. Heeft er een storing in de lijn plaats, dan zal alleen de toestel, waarin de gebrekkige lijn uitmondt, uitgesloten zijn. In het andere geval worden echter ook alle eventueel verder gelegen toestellen geïsoleerd. Herstellingen aan de lijn o.a. kunnen veel gemakkelijker en spoe diger van uit een centraal punt gebeuren. 5. Men heeft een beter overzicht over de lijnen van uit een cen traal punt, terwijl ook de bewaking gemakkelijker en dus intensie ver zal zijn. Ook zullen, in verband met het onder punt 1 vermelde, de inspectiën grondiger zijn uit te voeren. 6. Bij gebruik van een centraalpost zullen door vijandelijke pa trouilles alleen de gesprekken uitgehoord kunnen worden tusschen den toestel, aan welks lijn contact is gemaakt, met een anderen aangesloten toestel. In het andere geval kunnen echter alle gesprek ken worden uitgehoord. Naar de wijze van doorverbinding der aangeslotenen van het te lefoonnet, onderscheidt men: I. Het magneto-systeem, het oudste systeem, waarbij elke aan geslotene een gewoon telefoontoestel bezit, en dus de microfoon- toestel bezit, en dus de microfoonbatterij bij zich heeft. Het centraalbureau wordt met den inductor (magneet) opgeroepen. II. Het cenlraalbatterijsysteem, waarbij de microfoonbatterij op het centraalbureau is opgesteld en van welke batterij mede wordt 930

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 22