zijn of onbruikbaar zijn geraakt, mogelijk wordt. De koorden wor den door gewichten strak gehouden. Bij het insteken van de stop moet deze aan de ebonieten huls vastgehouden worden, terwijl noch bij het inbrengen tegen het koord gedrukt noch bij het uithalen aan het koord getrokken mag worden. Het inbrengen van de stop moet geleidelijk geschieden om be schadiging door het naast de klink stooten, te voorkomen. De commutatoren, ook wel sleutels geheeten, zijn of van een handel of van een drukknop voorzien. De laatste soort is van een zoodanige arreteerinrichting voorzien, dat hij, bij het indrukken van den knop, een kwartslag omdraait, waardoor een pin in een un freezing komt te zitten. Hierdoor blijft de commutatie gehandhaafd. Moet deze worden opgeheven, dan draait men den knop eerst een kwartslag terug, waarna deze door de werking van een spi- raalveer van zelf terugspringt. De figuren 9, 10 en 11 geven van elke soort schematisch een type. Aan de grootere soorten wisselborden, gebouwd voor een aan sluiting van 50 of 100 lijnen, worden meerdere eischen gesteld, als bijvoorbeeld a. dat zij ook de gelegenheid moeten bieden voor het verrichten van een koordonderzoek, daar de koorden door het gebruik aan veel slijtage onderhevig zijn, b. evenzoo voor het verrichten van een onderzoek dei geleidingen. c. dat de centraalbedienaar, ook bij een reeds gemaakte door verbinding tusschen twee posten, deze, élk afzonderlijk, kan oproe pen en met elk van hun afzonderlijk kan spreken, d. dat zij voorzien zijn van een commutator tot het inschakelen van een poolwisselaar, waardoor het vermoeiend draaien aan den inductor tijdelijk kan worden afgewisseld, of wel, als een reserve- oproepinrichting, bij het in het ongereede raken van den inductor, e. dat zij gebouwd zijn tot aansluiting zoowel van dubbellijns- als van enkellijnsposten. Op welke wijze aan deze meerdere eischen voldaan wordt bij de constructie der wisselborden, moge later blijken. Thans volgen de beschrijving en aanwijzingen omtrent deconstructie en de bediening van eenige wisselborden, te weten: I. Het wisselbord voor enkellijnen, waaraan een telefoontoestel moet worden aangesloten, en waarvan de oproepsignalen tevens afschelsignalen zijn. 934

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 26