II. Het wisselbord voor enkellijnen, met ingebouwden telefoontoestel en afzonderlijke oproep- en sluitsignalen. III. Het wisselbord voor dubbellijnen, tevens geschikt gemaakt voor aansluiting van enkellijnen en dat verder voldoet aan alle bovengenoemde eischen. Eenige opmerkingen omtrent den vorm der wisselborden en de plaatsing der onderdeelen mogen hieraan nog voorafgaan. De kleinere eenvoudige wisselborden, zooals die onder I genoemd en ingericht voor ongeveer 10 tot 30 aansluitingen, hebben den vorm van een muurkastje. Aan den bovenkant bevinden zich een aantal klemschroeven voor de binnenkomende lijnen, voor de aardver- binding, voor de schelbatterij, voor de gelijkstroomschel en voor de eigen telefoon met snoer en stop. Aan den voorkant zijn geplaatst de opschel-, hier tevens afschelsignalen, waaronder direct de gelijkgenummerde klinken. Bij het wisselbord behooren dan eenige losse koorden met aan elk einde een stop, voor het tot stand brengen van de doorverbinding. De wisselborden van het type onder II en III genoemd en ingericht voor meerdere, tot ICO aansluitingen, hebben den vorm van een staande kast met een horizontaal blad, dikwijls op een ijzeren onder stel geplaatst. De meest aan beschadiging onderhevige vlakken zijn met een soort eboniet bedekt. In de kopversiering van de verticale kast is in den. regel de gelijkstroomschel aangebracht. Het bovengedeelte van. den voorkant van de verticale kast wordt ingenomen door de oproepsignalen met direct daaronder gemonteerde klinken. De sluit signalen, 7 tot 20 in aantal, vinden plaats in het ondergedeelte. Het horizontale blad bestaat als regel uit twee gedeelten, het ach terste eenigszins hooger gelegen stoppenblad en het daarvoor ge plaatste sleutelblad, waarop in hoofdzaak zijn gemonteerd de sleutels ten behoeve van het wekken en spreken. Alle deelen zijn, voor zoover noodig, onderscheidend gemerkt en genummerd. Aan de achterzijde onder het tafelblad is een klemmenbord ge monteerd. Hierop zijn aangebracht de diverse klemmen tot inscha keling van batterijen, enz. en van geleidingen naar de verschillende aangesloten telefoonposten. Dit klemmenbord wordt evenals de ach terzijde van de tafel, door een paneel gesloten. Onder de stoppen en sleutelbladen zijn verschillende onderdeelen ondergebracht. De geleidingen der aangesloten telefoonposten worden van af de bliksemafleiders door middel van loodkabel of afzonderlijke draden op de genummerde aansluitingsklemmen verbonden. 935

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 27