sluiten toestellen. Een der stoppen heeft de reeds beschreven constructie, van de andere stop echter zijn steel en knop van elkaar geïsoleerd, terwijl alleen de laatste geleidend is verbonden met de koordkern. De doorverbinding en de spreekstroomloop der aange sloten is nu gemakkelijk na te gaan. Wordt nu stop A in klink 1 gestoken en stop B in klink 2, dan zullen we opmerken, dat signaal 2 in de keten is opgenomen, en dus dienst kan doen als sluitsignaal. Schelt een der aangesloten toestellen af, dan valt het klepje en de centraalbedienaar kan de verbinding weer opheffen. Door de stop S van de centraaltelefoon tegen de klemschroef 1 of 2 te drukken, is de centraalbedienaar in staat om na te gaan, of een behoorlijke verbinding is tot stand gekomen. Door deze be handeling schakelt hij zijn eigen telefoon parallel op de doorver binding. Figuur 13 geeft een schema voor het volgende type. Gemakke lijk zijn uit het schema te volgen de stroomloopen van den schei- stroom, afkomstig van een der aangesloten posten, en bij inscha kelen van de schel, in de schelbatterijketen, na het vallen van het klepje van een der signalen. Na het neergevallen klepje te hebben opgezet, steekt de centraal bedienaar willekeurig een der stoppen in de gelijkgenummerde klink. De commutator wordt in werking gesteld en op denspreek- toets gedrukt. De hierdoor verkregen commutaties in de verbin dingsgeleidingen volgen uit het schema. De centraalbedienaar kan nu met den oproeper spreken, hetgeen we gemakkelijk uit het schema zien. Nadat hij gevraagd heeft, met welken toestel aansluiting wordt gewenscht, verzoekt hij den aan vrager te wachten en steekt de andere bijbehoorende stop in het stopgat van het aangevraagde nummer, waarna dit nummer wordt opgebeld. Hiertoe wordt op den schelknop, bij de laatste stop be- hoorende, gedrukt, en wordt aan den inductor gedraaid. In den regel wordt bij de linker (achterste) stop ook de linker (achterste) drukknop. De stroomloop van den inductorstroom is gemakkelijk te volgen. Onmiddelijk na het schellen, wordt de knop weer losgelaten, die onder de werking van een spiraalveer naar boven terug springt. De centraaltelefoon staat nu parallel aan de doorverbinding. Zoo dra de centraalbedienaar overtuigd is van de goede doorverbin- 937

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 29