Iets ODer de jongste Duitsch loc juki uk jongsie duiisco IOC- figs ilsche opDottingen. (mei 1 Figuur) „Alweer Duitschheeft natuurlijk menigeen gezegd bij het lezen van de inhoudsopgave Ik zal echter niet ingaan op de appreciaties, welke in dergelijke uitroepen verborgen zijn, doch alleen het vol gende opmerken. Kort geleden verscheen een „Handbuch auf Grund der Erfahrungen des Weltkrieges", getiteld „Taktik" van de hand van Majoor Rohrbeck (bij Ernst Siegfried Mittler und Sohn) bevattende een poging om het uitgestrekte gebied der moderne tactiek te behandelen, op grond van de „tiefgreifenden Wandlungen, die die Taktik im Weltkriege erfahren hat", en de vele, deels lang geheim gehouden voorschriften tijdens den oorlog uitgegeven. De bronnenopgave bevat dan ook niets dan reglementen en derg., voor een groot deel met het jaartal 1918. Het is echter niet gemakkelijk in de tegenwoordige verwarde omstandigheden langs particulieren weg een buitenlandsch werk in handen te krijgen, zoodat het in Indië wel extra lang zal duren, vóór de nieuwe waarheden gemeen goed zijn, voor men een antwoord heeft op de vraag, die vaak gesteld wordt„Wat van het oude kan ik behouden". Dit als verontschuldiging voor het aanbieden van anders zoo vaak gesmaad compilatiewerk (feitelijk nog minder) Het is mijn bedoeling, zonder verdere beschouwingen, de hoofd zaken te belichten en ik zal daarbij alleen den bewegingsoorlog bespreken, omdat daaromtrent het meest en vaak ongegrond ge twijfeld wordt aan de waarde van de oude grondslagen, terwijl het nieuwe met een waas overtrokken is. Daar ik nog niet in staat ben iets over de Fransche of Engelsche opvattingen omtrent den bewegingsoorlog er aan toe te voegen, blij- ve de waardeering geheel aan den lezer overgelaten. Het werk, dat, zooals gezegd, berust op reglementen, bevat in re glementenstijl met genummerde punten eerst eenige hoofdstukken van algemeenen aard, die ik kan voorbijgaan, om bij het lilde onder deel aan te vangen met „Infanterie mit zugehörigen Hilfswaffen';, een afdeeling, geschikt om ieder, die een nieuwe oorlogsbegrooting voor Indië moet opmaken, tot wanhoop te brengen. 940

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 32