Voor het gevecht tegen cavalerie, tegen infanterie, artillerie of mitrailleurs de oude inzichten. Evenzoo omtrent pioniers, waarbij echter de nadruk gelegd wordt op verkenning, voorbereiding en verbruik van tijd. De behandeling van de onderwerpen luchtafweer en treinen kun nen p. m. vermeld worden. Uit het hoofdstuk over de artillerie het volgende: Voor den beweginsoorlog en den stellingoorlog gelden gelijke grondregels omtrent het gebruik en het optreden, doch in den stel lingoorlog treedt de grondigheid der voorbereiding meer op den voorgrond en moet daarom ook meer tijd toegemeten worden. De massa moet vroegtijdig, voor het gebruik gereed zijn, terwijl nauw keurig overwogen moet worden, of eene reserve aan artillerie zal worden afgezonderd. Dit is in het algemeen slechts zoo lang gerechtvaardigd, als de gevechtstoestand nog niet is opgehelderd. Afgezien hiervan is het gereedhouden van artillerie in loer- en bewakingstellingen vaak voordeelig om op het gunstige oogenblik verrassend te kunnen optreden. Gebruik in het artillerie-verband moet regel zijn Dringend vereischt zijn maatregelen tegen luchtverken- ning. Vuren over eigen troepen is regel; gevaar voor deze ontstaat, als de infanterieliniën elkaar genaderd zijn tot 150 M, voor wat betreft het vuur van lichte artillerie, 200 M voor zware, en 400 M. voor mortieren. „Diese musz dan mit Verlusten durch eigenes Artiileriefeuer rechnen." Overwicht in getal is het beste te benutten door vuurconcentratie, doch ook, waar geen overwicht bestaat in getal, moet de artillerie streven door concentratie van haar vuuroverwicht op bepaalde stellinggedeelten te verwerven. In groote verbanden groeien de moeilijkheden der eenhoofdige lei ding, doch het belang daarvan neemt in gelijke male toe. Van groot gewicht voor het verloop van een beginnend gevecht is niet alleen het terjuister tijd inzetten der artillerie, doch meer dan ooit zijn in den bewegingsoorlog scherp omschreven (bestimmte) opdrachten van belang (een eisch, die trouwens voor de eenvoudigste handelingen van alle wapensoorten herhaaldelijk gesteld wordt) (1) De nauwste verbinding tusschen infanterie en artillerie is een element van het succes. Scheiding tusschen hun werkingen is onbe staanbaar. De hoofdtaak der artillerie is de meest werkzame onder steuning de infanterie, die er echter om denken moet, dat artillerie tijd Duidelijk en rustig bevelen geven. 947 1. M. T. #2, 1920.

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 41