noodtg heeft. Overijld handelen kan de verbinding en den steun in gevaar brengen. De gevechtsopdracht, die de A.C. van den A.B. ontvangt, moet allereerst het algemeen doel van den A.B. bevatten. Nauwkeurige opgave van de aanvalsrichting en het aanvalspunt zullen eerst na de door de inleiding verkregen gegevens mogelijk zijn Het is de taak van den A.C. snel de verkenning te regelen, zijn artillerie tij dig te ontwikkelen en in stelling te brengen, benevens de vuur- openingen, munitieaanvulling en luchtwaarneming te regelen. Hij verdeelt zoo noodig het terrein voor de waarneming („Beobach- tungsstellungen" of kort: „B stellingen") De uitkomst van de artil lerieverkenning zal voor de besluiten van den A.B. dikwijls den door slag geven. De artillerie steunt eerst de vasthoudende groep met alle krachten en zal vervolgens haar hoofdkracht aanwenden tot voorbereiding van de omvatting. Met deze 2 opdrachten moet reeds bij den eersten inzet rekening worden gehouden. Een dubbele om vatting zal alleen onder bijzonder gunstige omstandigheden of be langrijke overmacht, speciaal aan artillerie, niet tot een versnippe ring van krachten voeren. Over de verhouding van artillerie- en infanteriecommandanten en de bevelsvoering: „Für die Zusammenfassung in Befehlsverbande ist nicht die Lage „der Feuerstellungen, sondern das Zusammenwirken in den gleichen „Zieiraum maszgebend." Op grond van zijn kennis omtrent den toestand aan eigen en 's vijands zijde, zorgt de artilleriecommandant voor de vakkundige doorvoering van den vuurstrijd, rapporteert hij den A.B. omtrent de werking van de artillerie en ontvangt hij van dezen alle voor de artillerie belangrijke berichten. „Die Unterstellung von Artillerie unter Infanterie-Verbande wird „haufig, z.B. in durchschnittenem oder waldreichem Gelande oder „bei weiter raumlic her Trenr.ung, die eine einheitliche Feuerleitung „unmöglich macht, zweckmazig sein." Het klinkt dus als uitzonde ringsgeval, waartoe men slechts noodgedwongen besluit. De A.C. doet dit op bevel van den A.B. of zelfstandig onder opgave daarvan. „Die einheitliche Feuereröffenung der Artillerie wird die Ausnahme „bilden.'' Speciaal bij het ontmoetingsgevecht zullen de batterijen „nach und nach in den Kampf treten," al naar gelang, dat zij ge reed zijn of de doelen zich vertoonen. Omtrent de samenwerking nog deze aanhaling: Hoewel de artil lerie aanvankelijk eerst die des vijands opzoekt, moet zij haar tatigkeit". 948

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 42