In verband met het door de heeren Van Hinloopen Labberton, Waworoentoe en Suys ingediend amendement op de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1921, ddo. 26 )uni 1920, het welk in de vergadering van den Volksraad van 28 Juni d.a.v. na eene toelichting van den directeur van Gouvernementsbedrijven— werd ingetrokken, zij ten slotte nog aangeteekend, dat hoewel in beginsel is aangenomen de militaire vliegdiensten los te houden van den gebeurlijk op te richten luchtverkeersdienst het toch m de bedoeling ligt dezen dienst zoo eenigszing mogelijk den noodigen steun te verleenen. Deze steun zoude kunnen bestaan in: a. gebruik der vliegvelden, watervliegkampen, meteorologische- inrichtingen, voor zoover de belangen van de militare vliegdiensten het toelaten; b in den aanvang-tijdelijk—beschikbaar stellen van eenig per soneel op vlieg- en technisch gebied, voor zoover die hulp onont beerlijk en het verleenen ervan in verband met de eischen van het militaire vliegwezen mogelijk blijkt; c. hulp bij de opleiding van vliegeniers en technisch personeel. Bouw van woningen voor gehuwde Europeesche onderofficieren en minderenGelet op het blijvend belangrijk tekort aan woningen voor gehuwde Europeesche onderofficieren in verband met de zeer snelle toename van het aantal gehuwden zal, ten einde daaraan in een sneller tempo tegemoet te komen, de jaarlijksche bouwpost belangrijk moeten worden verhoogd. Rekenende, dat een totaal van f 4 000.000 aan gereed geld (benevens f 1 000.000, aan landsgoe- deren) noodig is voor den geheelen afbouw en dat deze in ten hoogste 10 jaar zal zijn te beëindigen, wordt per jaar f 400 000 f 100.000), dus voor het dienstjaar 1921 een meerder bedrag van f 300.000 (-1- 80.000), noodig geoordeeld. Het ligt in de bedoeling, ook op volgende begrootingen voor dat doel een bedrag van f 400.000 uit te trekken. De hulp van vertrouwde aannemers zal zoo mogelijk worden ingeroepen om de personeele krachten van de genie bij dezen ver snelden bouw bij te staan. Kan deze hulp niet worden verkregen, dan zullen de meerdere gelden niet worden verbruikt. Bouw van centrale behandelings-gebouwen voor de geslachtszie ken:De ervaring van de laatste jaren heeft onomstootelijk vastge steld, dat de behandeling van de geslachtszieken in het leger ge centraliseerd behoort te worden in enkele groote hospitalen, waar heen bedoelde lijders worden opgezonden en verpleegd en geme dicineerd door specialisten op dit gebied. Voor deze specialistische behandeling zullen in de hospitalen te Weltevreden, Tjimahi, Magelang, Soerabaja en Kotta Radja ten spoedigste modern ingerichte behandelingsgebouwen moeten wor den opgericht, waarvan de totale bouwkosten globaal worden ge raamd op f 150.0C0 (-1- f 30.C00).

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 51