Overbrengen van den artillerie-constructiewinkel naar Bandoeng en bouw van een projectielen-fabriek aldaar:- Naast de werk zaamheden, verbonden aan de overbrenging Bandoeng, werd in 1920 (naar aanleiding van de uitzending uit Holland van leidend personeel en werktuigen) tevens de zeer noodzakelijke bouw van eene projectielen-fabriek aangevangen. De bouwkosten van deze fabriek worden reeds ten deele uit den post voor den A.C.W. voor 1920 bestreden; de voltooiing in het dienstjaar 1921 vereischt nog een bedrag van f 470.000, waarvan f 170.000 zal worden gevonden door minder aan den A.C.W te verwerken, zoodat nog f 300.000 (-1- f 20.C00). noodig is. Inrichting van een landingsterrein op de Bandoengsche hoogvlakte Het is noodzakelijk om, behalve over het centraal vliegkamp te Kali Djati, de beschikking te hebben over een eenvoudig ingericht landingsterrein op de Bandoengsche hoogvlakte. Nabij de stopplaats Andir is een geschikt terrein met goede bodem gesteldheid gevonden, de kosten van aanleg en inrichting worden globaal op f 170.000 (-1- f 20.000) geraamd. Inrichting van meerdere noodlandingsterreinen. Ten behoeve van den zoo spoedig mogelijk in te voeren lucht vaartdienst tusschen Batavia en Soerabaja zullen landings-terreinen worden ingericht. Met den aanleg is een aanvang gemaakt; de werkzaamheden zullen in 1921 worden voltooid. De daarvoor noo dig geachte uitgaven worden zeer globaal geraamd op f 150.000 (-1- f 20.000). Hoofdkantoor M. G. D..- Ten einde den inspecteur van den militair geneeskundigen dienst te ontlasten van tal van administratieve werkzaamheden, welke hem en zijn ondergeschikte officieren belem meren in de uitoefening van het zuiver medisch en het medisch- militair gedeelte van hun taak en die even goed zoo niet beter kunnen worden waargenomen door een geroutineerd ambtenaar met eene algemeene ontwikkeling, als wordt geëischt van een referendaris of administrateur bij andere departementen, was het noodig, bij het hoofdkantoor van dien dienst een referendaris of administrateur te werk te stellen op eene bezoldiging van f 600 tot 1.000 per maand, tegen inkrimping van de legersterkte met een subaltern officier van gezondheid. Ter zake is reeds een tijdelijke maatregel getroffen. Pan dezen maatregel is eene meerdere jaarlijksche uitgave verbonden van 1.200. Architecten en opzichters der genie: Op de voorloopig vastge stelde begrooting voor 1921 zijn voor architecten en opzichters bij de burgerlijke openbare werken eenige maatregelen voorgesteld, strekkende onderscheidenlijk; 958

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 52