De nieurne schetskaart Dan Djambi Ik kreeg toevallig een schetskaart van bovengenoemd gewest in handen, schaal: 1 250.000 en bijgewerkt t/m 31 - 12-M9, herdruk 1920, nieuwer kan het dus niet Elke leek zou in extaze zijn geraakt voor de kleur, vorm en inhoud. Ik geraakte in extaze slechts voor de kleur en ergerde mij aan den inhoud en aan de noot, rechts onder op de kaart gesteld be neden de toelichtingen„De kaart is in hoofdzaak samengesteld naar de opnemingen van den Dienst van het Mijnwezen, aangevuld met gegevens van B. B.-ambtenaren.'' 't Is dus geen wonder, dat deze nieuwe schetskaart van Djambi bijgewerkt t/m 31-12-19 niet anders is dan een reproductie van de oude kaart, schaal 1:300.000 en bijgewerkt (ik meen) t/m 1912 't Eenige verschil zit in de schaal en in de tint, welke men aan het gebergte gegeven heeft. Op de oude kaart werden de bergen en heuvelruggen aangegeven door gearceerde rupsjes, op de nieuwe kaart heeft men deze rupsjes een tint gegeven/ vloeiende van donkerbruin tot lichtbruin. Overigens heeft men den inhoud van de oude kaart (1912) overgenomen. Voor zoover mij bekend, werden v/m 1919 geen nieuwe binnen- landsche verkenningen gemaakt door het Mijnwezen. Wat is het nut van het patrouilleeren vanaf 1916 t/m 1919 van den troep dan geweest, behalve het onschadelijk maken van enkele verzetslieden en machtsvertoon Waarom werd er bij het vervaar digen van deze nieuwe schetskaart geen inlichtingen gevraagd aan de verschillende detachementscommandanten in het gewest ter verkrijging van gegevens tot nut van het algemeen en waarom zich uitsluitend gewend tot de B. B-ambtenaren, die t/m 1919 (zoover ik oordeelen kan) hun tournee's maakten in de lagere streken uit sluitend op hekwielers en motorbootjes en in de hoogere streken uitsluitend in buggy's langs hiervoor begaanbare wegen Er hebben in het gewest Djambi bekende Atjeh-officieren, uit de oude garde nog, gediend, die hun onderhebbende officieren speciaal naar die streken op de kaart zonden, welke slechts waren ingenomen door witte plekken of door bruine, gearceerde rupsen, dusonbekend terrein, met de simpele opdracht „Verken deze streek en breng Uw patrouilletocbt in kaart." 't Gewest Djambi is op deze wijze doorkruist geworden van af den Korintjitop, -|- 3805 M, tot aan de nipabosschen aan den mond van de Batang-Hari, van de moerassen langs de Indragiri tot aan het rotsgebergte op de grens van Benkoelen. Indien men bij het vervaardigen van de nieuwe schetskaart zich gewend bad tot de postcommandanten in Banko, M» Tebo, M* Tem- besi en Sarolangoen, zou men een ander rusultaat hebben ver kregen dan een vergrooting van de kaart van 1912. 962

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 56