doch louter om utiliteitsredenen. Opvallend was toch tegen het einde van de dertiger jaren het groot aantal deserteurs, niet alleen van Inlandschen, doch ook van Europee- sche afkomst, waarop de Legercommandant de Regeering bij schrij ven. van 31 December 1839 No. 5, later gevolgd door dat van 2 Juni 1841 No. 3 naar aanleiding van den brief van den commandant van de tweede groote militaire afdeeling op Java van 25 Mei tevoren, van dit euvel kennis gaf. Van de zijde van het Hof, daartoe geraadpleegd, volgde Conside- ratiem en Advies van 10 April 1841 No. 21 en het advies van den Raad van Nederlandsch Indië van 29 December d. a. v. No. 4471, accoord gaande met de hiernader aangegeven voorgestelde regeling, doch daarbij nog voorstellende om het eiland Java en Madoera als een garnizoen te beschouwen. Zoo werd dan geboren de Kroon-ordonnantie van 28 Januari 1842 No. I (opgenomen in het I. S. van 1849 No. 18 sub I), terwijl de Koninklijke Machtiging, bij Ministerieele Depeche van 7 De cember 1842 Lr. C. No, 6/705, behoudens een kleine aanmerking volgde, dit G. B. luidt als volgt: elk eiland in Nederlandsch-Indië, in deszelfs geheele uitgestrektheid, daaronder begrepen de kleinere eilanden, welke onder hetzelfde bestuur zijn gesteld, in tijd van vrede en voor troepen, die niet op den voet van oorlog zijn gebracht, zal worden beschouwd als het garnizoen der tot deszelfs bezetting behoorende militairen. Zullende desniettemin ieder territoriaal commandant verplicht zijn, om het rayon (kortelings afgeschaft) voor te schrijven, binnen het welk zijn ondergeschikten zich mogen bewegen en buiten ;hetwelk zij opgevat wordende, met verbeurte van het bepaalde opvatloon, disciplinair zullen worden gestraft. Daarna werd nu tevens artikel 261 van het reglement voor de gar nizoensdienst, gewijzigd ten einde te komen in overeenstemming met artikel 157 van Crimineel Wetboek, en werd vastgesteld als volgt: wanneer onderofficieren of soldaten zich zonder schriftelijke permissie buiten het garnizoen verwijderen, zullen zij als deserteurs gearresteerd worden. Dit staaltje van wetgeving had nu weliswaar ten gevolge, dat het aantal deserteurs belangrijk terugliep, doch gaf in de practijk aanleiding tot allerlei onbillijkheden en malle gevallen: immers kon nu iemand jaren lang op het eiland van zijn garnizoen ronddolen zonder ooit bij melding als deserteur behandeld te worden, terwijl, als men even zijn voet buiten Java zette, plots deserteur was. Voeg nu hierbij, dat 317

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 7