we! heb, zij ook niet een zoodanige opdracht heeft ontvangen, dat de resultaten van haar arbeid voor de Indische commissie van vee! nut zouden zijn. Ik zal de aandacht van de Regeering op deze aan gelegenheid vestigen, wellicht dat zij daarin aanleiding kan vinden om op haar oorspronkelijke beslissing terug te komen. Onder de verschillende zaken, welke aangevoerd zijn, om de moedeloosheid onder de officieren te verklaren, zijn nog enkele fac toren te noemen, welke door den heer Opperman niet aangeroerd zijn. Zonder de beteekenis te willen verkleinen van den invloed, dien de stroomingen, welke de geheele maatschappij beroeren en ook het leger niet onaangetast hebben gelaten en het toenemend materialisme op de innerlijke waarde van de weermachten hebben uitgeoefend, zijn deze maatschappelijke verschijnselen toch te algemeen om alleen daaraan een minder opgewekten geest in een bepaalde groep van ambtenaren te kunnen toeschrijven. Meer moet de oorzaak daarvan naar mijn oordeel worden gezocht in de groote onzekerheid omtrent de toekomst, waarin de officieren nog steeds worden gehouden, voor een deel in de jarenlang volgehouden verwaarloozing hunner ma- terieele belangen, voor een ander deel in de geleidelijke toename van de op de officieren rustende bijzondere dienstplichten, welke hen meer en meer het geregelde en nauwe contact met den troep doen verliezen. De voorziening in de geregelde aanvulling van het officierskorps heeft in den laatsten tijd en gedurende de oorlogsjaren te wenschen overgelaten. Als gevolg daarvan hebben wij gekregen een zeker aantal reserve-officieren van het Nederlandsche leger, die over het algemeen, wat hun werk betrelt, zeer gewaardeerd worden, maar die toch niet in alle opzichten gelijk te stellen zijn met onze beroeps officieren. Doordat bij hunne opleiding geen plaats werd ingeruimd voor de studie van het militair recht, kunnen deze officieren over het algemeen geen zitting nemen in gerechtelijke onderzoeken en in krijgsraden, zoodat daarvoor nagenoeg uitsluitend beroepsofficieren moeten worden aangewezen, Bovendien is in dit opzicht, mede als gevolg van de bijzondere tijdsomstandigheden en van de invoering van een nieuw reclamerecht de taak der officieren in hooge mate verzwaard, zoo verzwaard zelfs, dat van verschillende zijden op het treffen van afdoende maatregelen tegen dit euvel wordt aangedron gen, omdat de oefening van en het toezicht op de troepen beslist lijden onder de steeds toenemende absentiën van de officieren bij de eigenlijke dienstverrichtingen als gevolg van de talrijke diensten van bijzonderen aard. Wat de gerechtelijke commissiën en de krijgsraden betreft, kan aan den bestaanden toestand heel weinig worden veranderd, zonder met de wet in conflict te komen. Wel is aan de in dit opzicht on dervonden moeilijkheden eenigzins tegemoetgekomen door te bepa len, dat in sommige garnizoenen, bij de depötbataljons, enkele com pagnieën tijdelijk met elkaar worden vereenigd, waardoor aldaar een paar officieren vrij komen, die voor de hierbedoelde bijzondere diensten kunnen worden aangewezen. 991

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 85