De heer Cramer meent, dat de hierbedoelde soldaten te Ngawi niet behandeld zijn, zooals het behoorde. Hij zei, dat na een onderzoek, dat niet geleid had tot eenig resultaat, de menschen zijn gezonden, naar Ngawi, en daar door verschillende middelen zijn overreed of zijn gebracht tot een bekentenis. Mij is daarvan niets bekend. Het eerste ge deelte van de onderstelling wantik mag niet anders zeggen, dan dat het eene onderstelling is kan ik direct tegenspreken, want onmiddel lijk, toen de zaak ter kennis van de militaire autoriteiten was gebracht, heeft de afdeelingscommandant op eigen initiatief besloten de menschen te doen overbrengen naar Ngawi, in de eerste plaats omdat hij het beter vond ze niet te laten op de plaats, waar de feiten hadden plaats gehad, en in de tweede plaats omdat de gelegenheid om de menschen tijdelijk op te bergen te Soerabaja minder goed was dan te Ngawi. Maar van het instellen van een onderzoek te Soerabaja is naar mijne meening geen sprake geweest; het voorloopig onderzoek is te Ngawi gehouden. Maar in elk geval zal ik de zaak onder de aandacht van den afdeelingscommandant brengen en ik twijfel er niet aan, of U zult in de najaarszitting daaromtrent tegenspraak kunnen verwachten Ik zou daartoe nu al kunnen overgaan, want de kapitein, die toenmaals het commando te Ngawi voerde, werd zelfs door bij het strafdeta- chement ingedeelde soldaten om zijn humaniteit geacht. Over het geval-Heyndijk zullen wij verder maar niet spreken. Hij had recht van beklag gehad, wanneer een verzoek om verlof naar Djokjakarta hem zou zijn geweigerd, want het deelnemen van solda ten aan de vergadering voor de oprichting van een vakcentrale was door den plaatselijk militair commandant aldaar niet verboden. De heer Cramer: Ik blijf de houding van den kapitein toch buitengewoon leelijk vinden. De heer Van Rietschoten, Commandant van het leger en Hoofd van het Departement van Oorlog: Ik vind de houding van de tegenpartij minder loyaal, die onder bedriegelijke voorwendsels verlof vroeg met het voornemen om naar eene andere plaats te gaan, dan waarheen hij verlof wenschte, en die elke moeilijkheid had kunnen voorkomen, door rekening te houden met de hem vooraf gegeven waarschuwing, dat hij niet gerechtigd was zich te begeven naar een andere plaais, dan waarheen het verlof was verleend, zonder daartoe opnieuw vergunning te vragen. Niets zal mij met den heer Wawoeroentoe aangenamer zijn dan wanneer de eendrachtige samenwerking tusscher. de verschillende rassen, die wij in ons leger hebben, Amboineezen, Menadoneezen, Atjehers, Soendaneezen, Madoereezen, Tirooreezen, enz. enz be vestigd zal mogen worden en verzekerd zal blijven in de toekomst. Dat is alleen mogelijk, wanneer al degenen, die daarop eenigen in vloed kunnen uitoefenen, daartoe samenwerken o. a. door den men schen een juist inzicht te verschaffen betreffende de beginselen door dezen raad aanvaard en die tot uitvoering zijn gebracht bij de ver schillende verbeteringen, welke voor onze soldaten in den laatsien 996

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 90