De heer Tjipto Mangoenkoesoemo: ja, maar blijkens de Memorie van Antwoord wordt aan getrouwde vrouwen die lijkwade toch verstrekt. Ik zou U daarom willen verzoeken, Mijnheer de Voorzitter, om mijn motie in stemming te willen brengen, als daar over tenminste stemming wordt gevraagd. De heer T eeuw en: Mijnheer de Voorzitter! Ik heb met aandacht gevolgd de uiteenzetting, die de Regeeringsgemachtigde Zijne Excel- fentie de legercommandant heeft gegeven omtrent de redenen waarom het bijwonen van de propaganda vergadering te Malang van de Sarikat Ambon aan de Ambonneesche militairen verboden werd. .k meen daarbij opgemerkt te hebben.dat Zijne Excellentie in dezelfde fout is vervallen als de heer Hirsch en het dagblad De l.ocormot t om de strekking en het doel van een vereeniging af te meten "aar de uitingen van een of meer personen, die de leiding van de veree nizljnenExcellentie is begonnen een oude geschiedenis op te halen, de geschiedenis van een blad,ik meen, dat dat biad de „Pado man" heette. De heer Van Rietschoten. Commandant van het leger en Hoofd van het Departement van OorlogZaliger gedachtenis De heer Teeuwen: Juist, Mijnheer de Voorzitter dat blad is intusschen reeds overleden. Daaruit moge blijken, dat de personen voor wie het blad bestemd was, met accoord zijn gegaan met de richting waarin het blad meende ze te moeten brengen. Bovendien kan ik mededeelen, dat de richting die het blad voor stond, gehuldigd werd slechts door een der beide genoemde redac teuren, dezelfde man, meen ik, die op het oogenblijk in de valice"~ trale mede de leiding heeft. De andere redacteur was de heer Patty en die huldigde een andere richting. Mijnheer de Voorzitter! Ik blijf het verkeerd vinden, dat men bij voorbaat menschen uit een vergadering zoekt te weren, terwijl men nog niet weet, wat in die vergadering gezegd zal worden om trent strekking en doel van de pas opgerichte vereeniging. Verder constateer ik een verschil van meening, dat tusschen den Regee ringsgemachtigde en mij blijkbaar bestaat ten opzichte van de toe passing van het verdeel- en heerschsysteem in het leger. Ik zeg, dat het systeem door het legerbestuur, de legercomman dant dat' het door den heer Patty wordt toegepast. De heer Patty moet eischen van gelijkstelling met Europeanen ten behoeve van het Ambonneeschen volk hebben gesteld, die met het oo° op de andere rassen en rasgroepen niet in te willigen zijn. Ik zou de vraag willen stellen, wat voor een zonde het is om dergelijke eischen te stellen, en waarom uit het stellen van die eischen de conclusie wordt getrokken, dat de leider van deSarekat Ambon zich op den revolutionnairen weg bevindt. De heer Van Rietschoten, Commandant van het leger en Hoofd van het Departement van Oorlog: Dat heb ik niet gezegd. 1003

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 97