kere omstandigheden (nl voor vredestijd) durft laten gelden, waarin derhalve reeds dadelijk de erkentenis ligt opgesloten, dat de gege ven omschrijving als algemeene definitie niet houdbaar is, voorts, dat onmiddellijk haar eigen stelsel afgebroken wordt, door als deserteur te beschouwen afwezige militairen, die het oogmerk om 's Lands dienst voor goed te verlaten niet hebben (gelijk zooeven reeds uit artikel 159 bleek), terwijl ook hier met omkeering van den bewijs last, de beklaagde voor schuldig gehouden wordt, tenware hij de afwezigheid ten genoegen des rechters konde bewijzen. Ik vermoed, dat er niemand gevonden zal worden, die een der gelijk staaltje van Wetgeving in bescherming wil nemen. De on macht, die nu uit alles blijkt om een behoorlijke en afdoende om schrijving van het begrip desertie in een bepaling neer te leggen, was voor den Wetgever een vingerwijzing om geen verdere verwarring te stichten, daarom is in het nieuwe Wetboek een splitsing ingezet en Iaat ik ter verduidelijking het onvervolgende staatje volgen: Maximum der straf Misdrijven Culpose afwezigheid Culpose afwezigheid onder eene verzwarende omstandigheid Opzettelijke afwezig heid Opzettelijke afwezig heid onder eene verzwa rende omstandigheid. Opzettelijke afwezig heid onder twee of meer verzwarende omstan digheden Desertie Desertie onder een verzwarende omstan digheid. Desertie onder twee of meer verzwarende omstandigheden. Desertie naar den vijand in tijd van vrede in tijd van Oorlog 6mnd: gevangenisstraf 1 Jaar gevangenistraf doodstraf. 919

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 9