steeds stijgende behoefte aan geschikte arbeidskrachten de be staansvoorwaarden zoo gunstig zijn, dat ieder man, die werken wil, ook werk kan vinden, zelfs al oefent hij geen bepaald ambacht uit. Er zijn hier te lande tal van betrekkingen, voor de vervulling waarvan vrijwel uitsluitend geëischt wordt kennis van lezen en schrijven en betrouwbaarheid (algemeene politie, toezicht voeren op werkvolk, zoowel bij verschillende staatsbedrijven als in parti culiere fabrieken, enz.). Zoo zijn in de laatsten tijd verschillende Amboineesche fuseliers, in garnizoen op Sumatra's Westkust, na ommekomst van hun dienstverband in dienst getreden bij het staatsbedrijf der Ombilinmijnen. De ervaring leert dan ook, dat de goed oppassende militair geen moeite heeft om na zijne pensionneering werk te vinden. §6. Klachten overeene brigade-oefening. Bij de militaire gezaghebbenden zijn geen klachten ingebracht. In een gedeelte van het hospitaal bestonden lekkages, welke echter geheel konden worden ontweken, omdat er overmaat van ruimte beschikbaar was. Het bezwaar van een vochtigen bodem werd onmiddelijk onder vangen door de beschikbaarstelling van planken en kadjangmatten. De bewering, dat „velen gedwongen werden om met nuchtere maag de oefeningen mede te maken", mist allen grond. Van mindere prestaties der Inlandsche troepen in vergelijking met andere landaarden is niets gebleken. 7. Hospitaalfommissie. De hospitaalcommissie heeft nog geen verslag uitgebracht. §8. Verstrekking van wit goed als 1 ij kwade. De mededeeling, dat als lijkwade slechts 6 el wit katoen wordt verstrekt, berust op een misverstandten rechte wordt 6 meter toegestaan. Evenwel is gebleken, dat ook 6 meter niet voldoende is; een voorstel, om ten hoogste 10 meter wit katoen beschikbaar te stellen, is in behandeling. §9. Exploratie van Nieuw-Guinea. In aansluiting met de huidige wetenschappelijke expeditie zal de in 1914 afgebroken exploratie van Centraal Noord-Nieuw-Guinea weder hervat worden. 1101 I

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 101