wegens terreinmoeilijkheden. De maatregelen ter zake, door het lste Regiment genomen, zijn niet te beoordeelen, ook al door het gemis aan kennis van de juiste afstanden. Maar het lste Regiment moet ongeveer 75 K.M. van het 4de Regiment verwijderd zijn ge weest in uiterst moeilijk, zwaar begroeid terrein. De „Correspon- dance" vermeldt, dat het lste Regiment „ne se trouva plus être couverte" en „pour y remédier", wordt één heele compagnie van het lste bataljon als flankdekking op de linkerflank uitgeschoven, waarheen en op welken afstand kan ik niet mededeelen. Intusschen, het regiment schijnt zich nu veiliger te voelen, althans den 6sten Juni wordt de beweging weer ingezet naar Muwukuju en wel in twee colonnes, de linker (het 2de bataljon en een Nor- denfelt batterij) over Iruwura-Iwangi, de rechter (staf, 3de batal jon en St.-Chamond) batterij over Iruwura - Manusina. De voeling met den vijand was geheel verloren. De linkercolonne kreeg 's morgens vroeg echter contact met Wint- GENS, die bij Kokawami de heuvelreeks bezet had. Een vinnig ge vecht ontwikkelde zich hier, dat zich uitstrekte tot in den nacht. De rechter colonne kon geen deel nemen aan het gevecht, de lin ker leed ernstige verliezen en kon het verzet niet breken. „La co lonne de droite qui, au cours de sa marche, avait percju le bruit de la fusillade (het was dus te hooren) envoya immédiatement vers le lieu du combat un détachement de liaison." Twee vragen: was er dan geen verbinding tusschen de colonnes of beteekende dit „liaison" versterking? „Les renseignements, qui lui (Reg. C.) parvinrent de nuit décidèrent le commandant du régiment de se porter avec toute la colonne de droite sur Kokawami", maar Wint- GENS was in dien nacht verdwenen. Waarom niet direct door Majoor Muller ingegrepen is, terwijl hij wist, dat het hier alleen de colonne-WiNTGENS gold, weet ik niet. De vervolging werd slechts geleid door twee compagnieën infanterie met twee mitrailleurs; èn omdat het 4de Regiment nog altijd achter was èn omdat de Reg. C. bevreesd was voor zijn verbindingen. De bedoeling was wel, dat het 4de Regiment met het lste Regiment zou samenwerken, inaar de afstanden en de terreinbeschrijvingen, die ik over het landschap Oeroendi las, doen mij betwijfelen, of deze samenwerking wel gewaarborgd was. Trouwens, de strategische verspreiding van deze colonnes lijkt reeds op het eerste gericht voor discussie vatbaar. In elk geval, Majoor Muller staakte zijn opmarsch na het gevecht van Kokawami. Den 9den Juni evenwel „il apprit", dat het 4de 1189

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 103