Zooals begrepen zal zijn, waren het troepen van Wintgens en von Langenn - Steinkeller, die, na uiterst zware marschen door een streek, waar plaatselijk niets aan levensbehoeften te krijgen was, Ushirombo wisten te beieiken. De colonne von Langenn - Steinkeller marcheerde echter door naar het oosten en bleef te Seke aan den karavaanweg Moeanza- Shinjanja. Wintgens kreeg echter den 14den Juli contact met de Belgen te Djobahika en wel met het 4de Belgische Regiment, waarbij intus- schen het 12de bataljon te Niatakara was aangekomen. Als men de marsch van dit bataljon eens nagaat, dan moet men wel respect hebben voor de afgelegde afstanden. Daarbij kwam dit bataljon vrijwel altijd tijdig, waar men het hebben wilde; dat is in dit terrein inderdaad lofwaardig. Het 12de bataljon nu moest de spits afbijten als voorhoede; het stootte ten westen van Djobahika op de Duitsche stelling, alwaar het een gevecht begon. De wijze, waarop de beschrijving van deze gebeurtenissen in de „Correspondance" is geredigeerd, geeft een moeilijk te begrijpen beeld van den toestand. Wintgens ging om 2 uur 's middags tot den tegenaanval over en bedreigde „ses deux ailes", dus van het 12den bataljon; „mais „les affaires furent rétablies par une Compagnie du 13e bataillon. „Celui-ci avait suivi le mouvement et vint se déployer vers la gauche „de la ligne pour menacer l'aile droite allemande et couvrir Ia direc tion d'arrivée du 11e Batillon et de la batterie de St. Chamond, „appelés de Bwanga au debut de l'engagement". Wintgens ging terug op zijn eigen stellingen en nam een nieuwe opstelling aan, front naar het westen. Overste Huyghé maakte gebruik van een stilstand „pour retirer „de la ligne les unités du 13e bataillon et leur faire occuper a 1 K.M. „au Nord de la position allemande", front naar het Z., alwaar het bataljon zich ingroef. Volgens deze situatie bevond het 13de bataljon zich dus tegenover den Duitschen rechtervleugel, dus denzelfden vleugel, die door het 11 de bataljon moest worden bedreigd.'Alzoo geen helder beeld van den toestand. Den 15den's middags om half zes deed Wintgens een hevigen aanval op de Belgische stellingen met overvleugeling van den linkervleugel. Het 11de bataljon was zoek en toen werd overste Huyghé 6 K.M. teruggeworpen. In den daaropvolgden nacht verliet Wintgens evenwel Djoba hika en begaf zich naar de Kahama-bergen. 1194

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 108