Den 16den Juni werd het 11de bataljon teruggevonden en het geheele 4de Regiment teruggenomen op Niamasina. Thans stel ik mijn lezers voor om de Zuidbrigade in hare opera- tiën te volgen. De bedoeling van het opperbevel was om eerst Kigoma en Oedjidji te bezetten en om daarna den marsch naar Tabora aan te vangen ten einde den marsch der Noordbrigade te verlichten. Kolonel Olsen kreeg deze opdracht te Gitega en vormde twee colonnes, de westelijke, het 2de regiment, onder Overste Thomas, en de oostelijke, het 1ste regiment, onder Majoor Muller. Uit den aard der zaak had Kolonel Olsen niet veel moeilijkheden van s'vijands zijde te ondervinden. Reeds toen was het pleit voor Kigo ma beslecht en de voorbereidingen voor de ontruiming waren reeds in vollen gang. „Korvettenkapitein" Zimmer had nog een stelling bezet bij Kassuio en het Luitsche-dal. Intusschen werd Kigoma be stookt door een escadrille watervliegtuigen, die o.a ook de „Graf VON Goetzen" ernstig beschadigden. De beide Belgische colonnes hadden tot algemeen marschdoel Kigoma en Rutschugi-Gottorp. Overste Thomas had eenigen tegenstand te overwinnen en moest nog hard vechten om de post Kassuio te veroveren; de Majoor Muller kwam zonder verzet aan den spoorweg. Den 34sten Juli werd Kigoma door de Duitschers ontruimd en alls naar het oosten weggevoerd. Kigoma werd den 28sten Juli bezet, Rutschugi den 30sten en Gottorp den 31 sten juli. Het Engelsche „Lake Detachment". Het Engelsche „Lake Detachment" bestaande uit „98th Infantry", IVde bat „Kings African Rifles" (K. A. R.), „Baganda Rifles", „Nandi Scouts", Sectie Maxim-mitr., detachement „East-African Pioneers" en een „sub-section" vijftienponders (achterladers), had tot taak aanvankelijk de verdediging van Oeganda en Britsch Oost Afrika aan weerszijden van het Victoria-Meer. Later echter moest dit detachement medewerken met de Belgische strijdmacht van Generaal Tombeur, vooral ook om dit leger van alles te voorzien, waartoe een basis werd opgericht te Bukatata aan het Vic toria-Meer. Dit laatste heeft evenwel enorm veel hoofdbrekens gekost. Generaal Sir Charles Crewe werd midden Juni benoemd tot com mandant van het Lake Detachment. Reeds in één mijner vorige opstellen vermeldde ik, dat de Engelschen de heerschappij op het Victoria-Meer hadden. Intusschen had Generaal Crewe het bevel overgenomen. 1195

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 109