Generaal Crewe begon met Bukoba en het landschap Karagwe te bezetten, doch toen hij merkte, dat de Belgen het Victoria-Meer reeds hadden bereikt, achtte hij zijn aanwezigheid ia Bukoba van minder belang en was van meening, dat hij nuttiger werkzaam kon zijn in Moeanza. Deze plaats zou daarbij een mooie basis vormen voor de Engelsch-Belgische troepen. Den 9den, lOden en llden Juli-scheepte hij te Niamirembe zijn detachement in en voerde dat over naar het eiland Ukurewa, dat slechts enkele uren stoomens benoorden Moeanza ligt, om het aldaar reeds aanwezige troependeel mede te nemen naar Moeanza. Zijn macht telde ongeveer 2000 man. Den llden Juli landde overste BURGESS met een colonne bij Kongoro-Point, ten oosten van Moeanza; den 12den Juli volgde overste Towse meer noordelijk bij Senga-Point. Deze beide colonnes marcheerden convergeerend op Moeanza aan en bedreigden de terugtochtslijn der Duitschers. De Duitschers ontruimden den 14den Juli de stad na eerst de draadlooze installatie te hebben vernield en het 10,5 c.M. kanon van de „Königsberg". De vijand werd achtervolgd tot Misungi, dat den 16den Juli werd bereikt. Met dezen datum krijgen wij weer contact met de brigade-MouTOR. Voor eene goede samenwerking tusschen de Belgische en Engelsche strijdkrachten had te Entebbe (in Oeganda aan het Victoria-Meer) een conferentie plaats tusschen de Generaals Tombeur en Crewe. Aldaar werd besloten, dat de Belgische troepen als basis zouden krijgen Moeanza en dat de marsch zou worden voortgezet naar het zuiden en wel de brigade-MOLiTOR ten westen van den karavaan weg Moeanza-Tabora, het detachement-Crewe ten oosten daarvan naar St. Michael en Iwingo. Kolonel Molitor zette den 31 sten Juli zijn opmarsch voort en kon eerst den 21 sten Augustus St. Michael bereiken ten gevolge van de transportmoeilijkheden, welke tevens oorzaak waren, dat Generaal Crewe eerst den 7den Augustus Iwingo bezette. Majoor VON Langenn-Steinkeller stond nog steeds benoorden Shinjanja. Intusschen was WiNTGENS door Generaal Wahle uit het noorden weggehaald en naar Lulangura (aan den spoorweg ten westen van Tabora) gedirigeerd, ten einde Zimmer tegen de brigade-OLSEN te steunen. Hij liet twee compagnieën achter onder Kapitein VON Linde-Suden, die met een 10,5 c.M. kanon ten zuiden van St. Michael stelling nam op de Kahamahoogten. 1196

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 110