Den lsten September zette de brigade-MOLiTOR zich opnieuw in beweging ondanks de enorme moeilijkheden met dragers; den 2den September werd VON LiNDh Suden uit zijn stelling verdreven, het 10,5 c.M.-kanon achterlatende. De Duitschers, ook Majoor VON Langenn-Steinkeller, trokken op Tabora terug. Zooals bekend was de Namemaberg bij Bismarckburg door de 29ste veldcompagnie onder Eerste-Luitenant Franken bezet. Deze com pagnie werd door eene Engelsche colonne onder Luit.-Kolonel Murray aangevallen en ingesloten. Bij een uitval werd Luitenant Franken zwaar gewond gevangen genomen, doch de compagnie sloeg zich den 3den Juni onder Luitenant Ohrt in den nacht door den vijand heen en wist den 20sten Juni na een zwaren tocht Tabora te bereiken. Ook de Luitenant Haszlacher wist zich van uit Bismarckburg door de Engelsche omsingeling heen te slaan, doch hij sneuvelde den 3den Augustus bij Simbili, waarbij zijn kieine troepje werd verstrooid. Alvorens dan opmarsch van de brigade-OLSEN naar Tabora te bespreken, wil ik nog mededeelen. dat Luit.-Kolonel Moulaert met een afdeeling infanterie van zijn „detachement des lacs" een landing uitvoerde op de Duitsche kust van het Tanganjika-Meer ten zuiden van Kigoma, en wel: 1 bataljon (het 6de) te Karema. 1 peloton bezette Utinga, 1 kleine bezetting van Kibwesi. Voorts bezette Simson met Rhodesische troepen Kirando De colonne Moulaert diende als dekking van Olsen's rech terflank. Den 2den September kreeg deze colonne verbinding met de bri gade-OLSEN. De brigade-OLSEN had opdracht om langs den spoorweg naar Tabora te marcheeren om zoodoende den opmarsch van de brigade Molitor te ondersteunen. Maar de Mlagarassi rivier was door de Duitschers bezet Over deze rivier was een spoorbrug geslagen, welke Zimmer liet vernielen. Kolonel Olsen had dus eerst den overgang over deze rivier te forceeren. Hiertoe moest het 3de bataljon den vijand in front bezig houden, terwijl Majoor Muller met het 1ste en 2de bataljon, de St.-Chamond-battcrij en een detachement pontonniers naar het zuiden afsloeg, terwijl het 2de regiment onder Luit-kolonel Thomas naar Gottorp ging. De colonne-Muller overschreed den 24sten Augus tus de Sindi - rivier (zijrivier van de Mlagarassi) en drukte Zim mer uit zijn stelling weg. 1197

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 111