De tocht naar Tabora werd nu onder doorloopend schermutselen voortgezet, totdat ten slotte het contact met den vijand verloren ging. Den lsten September echter werd de voeling weer opgenomen door de voorhoede van kolonel Olsen en van af dit oogenblik is die voeling niet meer verloren gegaan, totdat Tabora werd bezet. De Belgische brigade marcheerde in twee evenwijdige co lonnes aan beide zijden van den spoorweg in oostelijke richting. De noordelijke colonne werd gevormd door het 1ste regiment, de zuidelijke colonne door het 2de regiment, terwijl de colonne Mou- laert reeds verder oostelijk op de rechterflank stond. Kolonel Olsen bevond zich toen in de algemeene lijn noord-zuid door Ussoke getrokken. Maar, ik vermelde reeds, dat WiNTGENS aangetrokken was naar den spoorweg. Deze colonne stond toen bij Mabama. Ussoke was bezet aanvankelijk door een Belgisch peloton en later door een heel bataljon. Te Ussoke werden belangrijke voorraden door Zimmer achtergelaten, t. w. 40000 K. G. rijst, meel en groenten; 3000 K. G. zout, 200 kisten vivres voor Europeanen, koffie, alcoholica, zeep, kaarsen, suiker, bater, vet; 603 L. petroleum, 250C0 patronen, 200 projectielen voor 3,7 c. M., 5 kisten dynamiet, allerlei artillerie- materieel, telefoon, rollend materieel enz. Bij Ussoke heeft een reeks zware gevechten zich afgewikkeld, aanvangende den lsten September bij Mabama tot 8 September bij Ussoke, welke voor de Duitschers evenwel geen resultaten oplever den. De bezetting van Ussoke wist zich tegen de Duitsche aanvallen op het station en omgeving staande te houden, tot zij in den namiddag van den 7den September versterking kreeg van het 1ste bataljon. Wederom werd Ussoke zwaar door de Duitschers bestookt, doch toen den 8sten d. a. v. de andere bataljons van het 1ste Regi ment te Ussoke arriveerden, trokken de Duitschers af naar Lulanguru. Het 1ste regiment, gesteund door het 7de bataljon van het 2de regiment, zette den 9den September den marsch naar tabora voort. Hoewel de gevechten bij Mabama-Ussoke geen beslissende resul taten opleverden, wisten de Duitschers nog 6 mitrailleurs en 60000 patronen buit te maken. Tezelfder tijd leed een Belgische colonne bij Itungula een neder laag haar toegebracht door de 29ste veldcompagnie onder Luitenant Ohrt, die daarbij sneuvelde. Kolonel OLSEN had bericht gekregen, dat de Duitschers de hoogten bij Lulanguru bezet hadden. Lulanguru beheerscht zoowel den weg naar Tabora als den spoorweg. 1198

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 112