Het 1ste Regiment marcheerde tegen Lulanguru op in drie colon nes het 2de bataljon en het 1ste bataljon met de St. Chamond bat terij resp. zuid en noord van den spoorweg, het 3de bataljon in 't midden dwars over de spoorbaan. Den lOden September ging na voorbereiding door artillerie het 2de bataljon tot den aanval over en bezette een kopje 5 K.M. ten zuiden van Lulanguru om 11,45 v.m. Het 3de bataljon stootte het hoofd tegen de vijandelijke stelling en zag zelfs Duitsche troepen naar het westen oprukken. Het 1ste bataljon wist een belangrijke positie te bezetten. De algemeen e toestand aan Belgische zijde was niet schitterend. Het 1ste regiment stond geheel op zich zelf, want de colonne Thomas was zoek. Een detachement, dat uitgezonden werd om het 2de Regiment te zoeken, stuitte op Duitsche afdeelingen, die blijkbaar voornemens waren om te trekken op de verbindingen bij Mabama en Ussoke. Deze plaatsen waren slechts bezet door een compagnie en een honderdtal invaliden. Er kwam echter bericht, dat de brigade-MOLiTOR op het kanonvuur van Lulanguru was afgekomen en den 9den September te Mambali stond. Op dit bericht, dat Kolonel OLSEN deed verwachten, dat de brigade Molitor op Tabora zou aanrukken, liet hij den aanval op Lulanguru hervatten. Het 2de bataljon vorderde tot 2 K. M. van Station Lulanguru, het 3de bataljon bracht ook zijn stelling iets vooruit en 1ste batal jon bereikte den voet van de hoogten, waarop de vijand in stelling lag, maar kon deze niet beklimmen. Om 9.30 v.m. gingen de Duitschers tot een hevigen tegenaanval over, wierpen het 2de bataljon terug, dat het 1ste en 3de bataljon in den terugtocht meesleepte tot de oude stellingen. Ook deze stellingen werden aangevallen, maar nu werden de Duitschers op hun beurt afgewezen. Intusschen was de colonne Thomas terecht gekomen en waren de Duitschers in 't zuiden teruggedreven. Dit maakte de positie aan den spoorweg zekerder. Het gevecht bij Lulanguru had nu drie dagen geduurd zonder eenig resultaat, alleen dit, dat de Belgen niet verder konden komen. Maar dank zij de actie ten noorden van Tabora, werd de weg naar Tabora voor Kolonel Olsen geopend. Wat was daar voor gevallen 1 oen de afaeeling van von Langen-Steinkeller en von Linde- Suden teruggegaan waren, trok Generaal Wahle de geheele afdeeling 1199

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 113