Generaal Wahle had hier tot zijn beschikking 1. af deeling Wintgens 7de reservecompagnie, 8ste veldcompagnie, Roeanda-companieën A en B, de C-compagnie, 3 batterijen van 3,7 c. M.; 2. afdeeling von Langenn-Steinkeller. 7de veldcompagnie. Moeanza-compagnie D, de batterij Vogel en een 10.5 c. M.-kanon. Toen de berichten van zijn linkervleugel zoo verontrustend klon ken, zond Wahle Kapitein Wintgens met 2'/2 compagnie naar dien vleugel. Wintgens viel in den vroegen ochtend van den 14den September de Belgen op hun rechtervleugel onstuimig aan en rolde dien volledig op. De eerst veroverde positie moest door de Belgen worden prijs gegeven. Toen de regimentscommandant op zijn verzoek om versterking niets zag komen, gelastte hij den terugtocht. Te 1 uur 's middags echter vielen de Duitschers uiterst hevig aan, zoo zelfs, dat de Belgen twee van hunne St. Chamond-kanonnen moesten achter laten. Zij .lieten op het gevechtsterrein achter aan dooden 30 Eu ropeanen en 200 Askari's, benevens vele gewonden. Gevangen werden 6 Belgen en 40 Askari's. Kapitein Clynnans was gesneuveld, Denève gewond. De linkervleugel der Belgen wist zich te handhaven en zocht verbinding met generaal Crewe De rest van de Belgische stelling werd 6-9 K M. teruggenomen. Duitsche verliezen: gedood 2 Duitschers, 4 Askari's, 10 dragers; gewond: 5 Duitschers, w. o. 1 officier, 22 Askari's en 3 dragers; Vermist 7 Askari's. Het gevecht bij Itaka was dus door Wahle gewonnen, maar hij kon geen gebruik maken van zijn overwinning, want toen Kolonel Olsen bericht kreeg van de nederlaag bij Itaka, viel hij den 15den het zwak bezette Lulanguru opnieuw aan. Natuurlijk ondervond hij weinig tegenstand, want de stelling was vrijwel ontruimd Hij haastte zich nu naar Tabora om Generaal Wahle tot den terugtocht te dwingen. Daarbij had Kolonel Molitor verbinding gekregen met Generaal Crewe. Generaal Wahle besloot den 18den September om Tabora te verlaten. Tabora is een stad in de lengte langs den straatweg gebouwd in de richting oost-westgrootste afstand 4 KM Deelt men den rechthoek met de lengtezijde van 4 K. M. in achten, dan is het Europeesche gedeelte de uiterste oostelijke en westelijke 8ste deelen. De rest wordt bewoond door niet-Europeanen. 1201

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 115