tot 1 K. M. van de huizen is Tabora omringd door een heu velreeks met eene opening naar het O. De verdediging der stad zou moeten worden gevoerd door 14 compagnieën van circa 150 man sterkte tegen de beide Belgische brigades, de colonne Moullaert en het „Lake Detachment" van Cre we hetgeen ongetwijfeld op een omsingeling zou zijn uitgeloopen. Daarbij bevonden zich in de stad vele Duitsche en andere vrouwen en kinderen, voorts zieken en gewonden en was de bevolking den Duitschers zeer vijandelijk gezind, zöö zelfs, dat de Arabieren een burgerwacht hadden gevormd. Een verdediging was dus niet aan te bevelen; zelfs al werd een verdediging met goeden uitslag gevoerd, kon zulks op den alge meenen toestand toch niet van beslissenden invloed zijn. Wahle had gebrek aan levensbehoeften en kon niet terug trekken onder één hoofdige leiding van wege het enorme watergebrek, hetwelk in de streek heerschte, waar doorheen de terugtocht zou moeten worden ondernomen. Om nu zijn troepen weer ter beschikking te brengen van Gene raal VON Lettow-Vorbeck, werd het zwaar wegende besluit genomen om het overigens economisch belangrijke Tabora prijs te geven. Den I8den en in den nacht van 18 op 19 September verljeten de westtroepen Tabora, dat den 19 September door Kolonel Molitor werd bezet, nadat deze eerst de looze stellingen van Itaka den 18den had aangevallen. Terugtocht der Westtroepen. Zooals reed gezegd, ontruimde Generaal Wahle den 18den Sep tember Tabora. Elke verbinding met de oosttroepen onder Lettow- VORBECK was verbroken. Kilimatinde was door Van Deventer sterk bezet, zoodat een teruggaan in oostelijke richting ten eenenmale uitgesloten was. Wel wist Generaal Wahle, dat voor een eventueel teruggaan Lettow sterk de aandacht gevestigd had op Mahenge. Het lag dus voor de hand, dat Wahle de terugtochtsrichting zuid oosten koos en voor doel van zijn tocht opgaf: Iringa. Wegens de moeilijke verpleging en het watergebrek besloot Wahle zijn terugtocht in drie colonnes uit te voeren. 1 de westelijke, colonne Wintgens, 4 compagnieën, ieder met 2 mitrailleurs, vier 3,7-kanonnen, een compagnie van 8 en een 10,5 c.M.-houwitser, zou marcheeren naar de zendings- post Kiwere, voorts naar de omgeving van Madibira en dan 1202

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 116