In Kiwere wachtte Wintgens de afdeeling sterk 100 man) van Eerste-Luitenant Huebener af, die bestemd was om von Falken- HAUSEN te helpen en die met dezen laatste gezamenlijk zou aansluiten. Toen dit had plaats gehad, werd Huebener met den 10,5 c.M. houwitser als tusschencolonne ingeschoven tusschen Wintgens en Zingel om een eventueele doorbraak van den vijand alhier te beletten. Opgemerkt dient te worden, dat de houwitser door Wintgens tegen het bevel van Wahle in was afgegeven. Naarmate Generaal Wahle meer naar het oosten kwam, werd de verbinding met Wintgens verbroken. Om deze verbinding opnieuw tot stand te brengen zond Wahle de c-compagnie uit om de colonne-Wintgens te zoeken. Zij vond Wintgens niet, doch stuitte op vijandelijke posten. Ook de hoofdmacht kreeg aanraking met den vijand ter hoogte van Iringa. Toen Wahle bij Kitete was, zond hij reeds dadelijk twee compagnieën onder von Langenn-Steinkeller naar het oosten, om hiermee Iringa uit het N. aan te tasten. De Westtroepen stonden hier tegenover den etappenweg van eeneraal Northey, een weg rijk aan sterk bevestigde etappeposten. Generaal WAHLE werd hier belet verder voort te dringen, ten einde zich te vereenigen met Lettow - Vorbeck. Wij zullen later zien, dat de westtroepen de linie van Northey hebben kunnen doorbreken. Daartoe zal ik eerst de actie van de Nyassa colonne in beschou wing nemen. c. De opmarsch van Generaal Northey. Na de actie, die sedert het uitbreken van den oorlog in Rhodesië en Nyassaland heeft plaats gehad, resp. onder Majoor J.J. O'SullivAN en Kapitein Barton, werden de troepen alhier geleidelijk verster en Generaal EDWARD Northey, die zijn sporen aan het westtront had verdiend en aldaar twee keer gewond was geworden, werd benoemd tot opperbevelhebber aan de noordoostelijke grenzen van Rhodesië en Nyassaland. De troepen, die hij tot zijn beschikking kreeg, waren „King's African Rifles", Zuid-Afrikaansche troepen, Rhodesische Politie, „North Rhodesian Rifles", „South Rhodesian Volunteers" en Nyas saland Volunteers". De Rhodesische troepen hadden als basis de hoofdstad van Zuid- Rhodesië, Salisbury, dat met Broken Hill over een kleine 700 K.M. per spoor verbonden was, terwijl van Broken Hill (ook ongeveer 7C0 K M.) alle legerbehoeften moesten worden opgevoerd met dragers. Later is dit traject verbeterd geworden voor vrachtautotransport, terwijl 1204

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 118