Neu-Utemgule en Ngombi naar Iringa loopen. De Nyassa-colonne was juist in Emmaberg (5 Juli), toen het bleek, dat de Duitschers bij Malangali eene stelling bezet hielden. De Nyassa - colonne werd daarop wederom aangetrokken. Den 24sten Juli 1916 ging Northey tot den aanval over. De Nyassa-colonne (Luit-kolonel Hawthorn) vormde de vasthou dende groep tegenover het front, terwijl de „Unions" (1) Luit. Kolonel Rodger 's-vijands rechterflank moesten omtrekken. Deze omtrekking, die zeer onvoorzichtig werd uitgevoerd met onvoldoende gebruik van het terrein, had veel te lijden van het houwitservuur. Zware verliezen waren hiervan het gevolg waaronder ook de chef van den staf behoorde. Deze omtrekking kon dus geen succes hebben. Daarop werd Murray met de K. A. R. 's en het 2de bat. „South Af rican Rifles" naar 's vijands linkerflank gezonden. Murray had zware tegenanvallen te verduren, doch wist zijn omtrekking door te zetten. De positie van Braunschweig was niet schitterend, maar de toe stand werd geheel ten zijnen nadeele beslist, toen in zijn rug een invloedrijk Wahehehoofd tot opstand kwam en de Engelsche partij koos. De Wahehe 's zijn voor de Duitschers altijd een lastig element geweest; ernstige opstanden hadden de Duitschers te onderdrukken in Waheheland, o.a. werd bij één der expeditiës de colonne van van gouverneur Zelewski bij Lula vrij wel geheel afgemaakt. Ook de gouverneur liet hier toen het leven. Braunschweig ontruimde zijn stelling en moest wegens gebrek aan transportmiddelen zijn kostbaren houwitser, hoewel geheel ver nield, achterlaten; hij trok hier terug oostelijk in de richting van Mahenge (de Engelschen meldden zijn terugtocht naar Madibira ten noordwesten van Malangali) en vereenigde zich aldaar met Ma joor Kraut, die, zooals uit één der vorige opstellen reeds gebleken is, uit Kilossa naar het zuiden voor van Deventer was uitgeweken. Kraut beheerschte van uit Mahenge de Ruaha- en Ruhudje-rivier en bevond zich dus op 's vijands rechterflank. Daarbij was Kraut eene voortdurende bedreiging van Northey's verbindingen. Toen dan ook vijand werd gesignaleerd in Lupemde, detacheerde Northey de Nyassa-colonne achterwaarts naar Ngombi. Hij zelf zette zich vast in de lijn Madibira-Bueni. Intusschen waarschuwde Northey Generaal Smuts, dat hij te zwak was: de „Nyassa Rhodesian Frontier Force" moest blijven, waar zij was. Bij elk verder voortgaan zouden de verbindingen zich verlengen en zou Northey's macht in kracht afnemen. Was Northey thans (1) Troepen der Zuid-Afrikaansche Unie. 1208 I

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 122