sterker geweest, vooral in artillerie en mitrailleurs, dan zou hij beslissend hebben [kunnen optreden naar het oosten, in de richting van Mahenge en Ssongea. Moeilijkheden van transport, van aanvulling van voorraden beheerschten de situatie. Northey had bij Madibira en Bueni ongeveer de helft van zijn macht staan (een Engelsch schrijver zegt, dat Northey slechts d; 2000 man had). Den 15den Agustus bezette de Nyassa-colonne Lapembe zonder eenigen tegenstand. Gelukkig voor Northey koos von Lettow- VORBECK, toen hij van den Tanganjika-spoorweg werd afgedrongen, de beneden- Rufidji als achterwaartsche basis (Wij weten immers reeds, dat de verplegings-factoren een beslissenden invloed hebben gehad op het besluit van Lettowi, anders zou Northey's positie hachelijk geweest zijn. Lettow's besluit naast het opdringen van Van Deventer's troepen naar Dodoma en Kilossa noodzaakten de Duitschers om ook Iringa geheel te verlaten (24 Augustus) Hierdoor werd Northey's toestand veel verbeterd en durfde hij verder noord waarts marcheeren. Zijn rechterflank dekte hij door de „Unions" in de richting van Mahenge te doen opereeren. Eind Augustus (den 29sten) bezette Northey met een zwakke afdeeling Iringa, waardoor zijn verbindingslijn verlengd werd tot 400 K M. in rechte lijn gemeten. In het begin van September arriveerden te Langenburg het nieuw gevormde Souht Rhodesian Regiment en 500 recruten voor de Kings African Rifles. Deze laatste waren bestemd voor de Nyassa-colonne in Lupembe, hoofdzakelijk voor de beveiliging der verbindingen, terwijl de nieuw aangekomen Rhodesiërs midden September werden overgebracht naar Wiedhafen en Ssongea. Door de actie van Smuts naar de Ulugurubergen richte Nor they zijn oog naar het oosten. Hij liet de „Unions" (Overste Rodger) te Iringa achter en trok de Rhodesians aan naar Lupembe. Volgens den Engelschen schrijver waren de Nyassa- en de Rhodesische colonne samen ongeveer 1500 man sterk, de „Unions" de helft, zoodat wel mag worden aangenomen, dat Northey zijn actie is begonnen met 3000 a 35(0 man. Lettow zelf meldt de macht van Northey als die van één brigade. De samenwerking van Northey met Smuts werd echter verstoord, doordat de westtroepen onder Generaal Wahle voor de operatielijn van Northey verschenen. In dezen tijd heeft Northey zeer moeilijke dagen doorleefd en dagen van betrekkelijk weinig succes. Hij had aan Lettow's verdediging veel afbreuk kunnen doen, indien hij 1209

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 123