Wahle had kunnen beletten om zich met Lettow te vereenigen. Maar dank zij zijn geringe krachten en de enorme uitgestrektheid van zijn blokhuizenlijn (ieder depot van zijn operatielijn met zijne voorraden, vivres en magazijnen was een versterkte plaats), was Northey niet bij machte Wahle het doorbreken van zijn lijn te beletten. Smuts seinde draadloos, dat hij zou trachten de bezetting Iringa te versterken. Dit was evenwel niet eenvoudig, want deze hulp moest excentrisch t. o. v. Smuts' troepen marcheeren uit Kilossa over een afstand van ruim 250 K M. (de spoorbaan was nog niet voor het gebruik hersteld). Daarbij waren de verpleging onzeker. Toch wilde Smuts iets doen en zond300 man, welk detachement vrijwel gelijktijdig met de hoofdmacht van Generaal Wahle voor Iringa aankwam. Deze colonne van de 7e South African Infantry kreeg zware verliezen. Doorbraak van de Westtroepen. De C-compagnie stuitte na een vergeefsche poging om Wintgens te vinden op een Engelsche post, zoo eindigde ik boven den terugtocht van Wahle. Deze post was Gominji, een sterke bergvesting op den etappenweg Langenburg-Tandala, Ubena-Madibira-Gomonji- Kampiaboga-Iringa. De posten waren voorzien van rijdende draadlooze installatiën, welke een werkingssfeer hadden van 50 80 K.M. De C-compagnie wilde de post Gominji aanvallen, doch vond haar te sterk bezet; zij verzocht om versterking. Plotseling verscheen evenwel ook Wintgens voor Gominji, die eveneens van uit Madibira naar verbinding met Wahle had gezocht en wiens patronilles de aanwezigheid der C-compagnie meldden, Wintgens steunde het voornemen om Gominji te veroveren en ging den tweeden dag na zijn aankomst aldaar tot den aanval over. De bergvesting werd veroverd. Drie Engelschen waren gesneuveld, 30 Engelschen en 40 Askari's gevangen genomen. Twee Duitschers en twee Askari's werden gedood, gewond twee Duitschers en 8 Askari's. Buit 2 minderwaardige kanonnen, 40 Engelsche geweren en belangrijke voorraden, vooral munitie en vivres. Wij zagen reeds uit mijn opstel over de verpleging, hoe benard de toestand bij de Westtroepen was met het oog op de verpleging; de buit was dus zeer welkom. Bij de verovering van Gominji (29 October) werden drie compagnieën Rhodesian Police onder majoor Baxendale bij een poging tot ontzet geheel uit elkaar geslagen, waarbij Baxendale sneuvelde (23 October). Dit geschied de door de colonne - Zingel. 1210

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 124