De berichten over de bezetting van Iringa waren zeer uiteen loopend, doch Gen. Wahle schatte de sterkte op 6 compagnieën. Van de afdeeling VON Langenn - Steinkeller, die meer naar het oosten zou marcheeren om Iringa met 2 compagnieën uit het noorden aan te vallen, was nog geen nader bericht. Generaal Wahle bevond zich in Kampiaboga. Hij zond twee compagnieën onder Luitenant Zingel naar Iringa ter verkenning. Toen Wahle het bericht had gekregen van den val van Gominji, rukte hij op Iringa aan, doch had met zijn aanval geen succes. Hij besloot nu ergens anders door te breken om zich met Lettow te vereenigen. Hij koos dan Malangali als marschdoel om daarna op Lupembe aan te marcheeren. De gebeurtenissen tusschen Gominji en Iringa en den marsch van Wahle naar Malangali viel samen met eene actie van majoor Kraut van uit Mahenge. Deze actie was geheel afgescheiden ont worpen van de operatiën van Wahle, maar toch is het geen wonder, dat Northey beider actie met elkander in verband bracht. Northey had namelijk vis-a-vis Mahenge bij Mkapira aan de Ruhudje een sterk bevestigde post bezet. Met de rivier als hindernis kon Kraut dezen post met zijne krachten niet nemen, doch ont wierp het plan om het achterwaarst gelegen Lupembe op de ver bindingslijn aan te vallen. Hiermede hoopte hij Mkapira tot ont ruiming te dwingen. Met 5 compagnieën en een licht kanon overschreed Kraut de Ruhudje onder achterlating tegenover Mkapira van zwakke dek- kingsafdeelingen. Kraut nam in den rug van Mkapira een krans van stellingen in, maar de compagnieën waren zoodanig opgesteld, dat het terrein eene tijdige onderlinge ondersteuning niet kon waarborgen. Den 30sten October 1916 werd de 10de compagnie op den rechtervleugel door een omvattenden aanval door de Engelschen aangegrepen. De colonnes Hawthorn en Murray waren hier in actie. Deze compagnie werd onder den voet geloopen, doch ook op den linker vleugel werd de compagnie van Eerste - Luitenant von Schroetter aangetast. Deze compagnie moest, onder achterlating van het kanonnetje en een mitrailleur, zich met de bajonet een weg banen door den vijand. Niettegenstaande deze tegenslagen kon Kraut zich op den linker Ruhudjeoever handhaven. Maar toen de 25ste compagnie, die hem in den rug dekte tegen Lupembe, ook in contact kwam met den vijand, meende hij een sterken aanval te mogen verwach ten, welke hij niet kon doorstaan en trok hij derhalve terug. 1211

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 125