versterking, doch Wintgens wist den vijand met verliezen terug te werpen en Kitanda te bezetten. Kapitein von Falkenstein was 30 September 1916 met de 12de veldcompagnie, een afdeeling uit Ssongea en de 8ste bereden „Schützenkompagnie" van Mkapira naar Kitanda gemarcheerd om Ssongea, dat door de Engelschen was bezet, te herwinnen. In Kitanda werd de 8ste bereden „Schützenkompagnie" naar Mkapira terugge zonden en behield Falkenstein dus ongeveer twee compagnieën, bestaande uit jonge Askari's. In Kintanda werd een verplegingsmagazijn ingericht. Den 6den November 1916 marcheerde Falkenstein met 7 Europeanen en 150 Askari's over Samangulla tegen Ssongea op en liet Luitenant Schulz met een sterke sectie achter ter beveiliging van magazijn en verbinding. Van negers werd gehoord, dat de Engelschen bij Samangulla stonden. Falkenstein besloot den vijand hier aan te vallen en marcheerde daartoe in den nacht van 8 op 9 November af. De stelling was echter veriaten. Verschillende patrouilles werden uitgezonden om verbinding met den vijand te krijgen, doch dit had geen succes. Falkenstein mar cheerde daarop door en betrok een bivak op één uur afstand noord van Ssongea (10 November). Tegen 4 uur n.m. ging hij persoonlijk met 10 Askari's op verkenning uit en liet sergeant Winzer achter bij de rest der troepen. De patrouille Falkenstein beklom den Bismarckberg en trof daarop een bezetting van 2 Europeanen en 22 Askari's. Door onverhoeds aan te vallen verraste hij die bezetting, welke naar Ssongea vluchtte. Van af den Bismarckberg kon Falkenstein thans vaststellen, dat Ssongea bezet was door 1 tot 2 compagnieën en dat deze zich aan het ingraven waren. Den 12den November om één uur 's nachts ging Falkenstein tot den aanval over en kwam om half vijf voor de Engelsche stellingen. Een vinnig gevecht ontspon zich hier om 5 uur's morgens; vriend en vijand waren slechts 75-ICO M. van elkander verwijderd, maar de vijand had zich teruggetrokken in de boma (benteng), omgeven door een 3 M. hoogen muur met bastions en schietgaten. Toen „Unteroffizier" Streng bij de bediening van zijn mitrailleur sneuvelde, nam Falkensiein zijn taak over, doch sneuvelde eveneens. WinzeR, die het bevel overnam, staakte het gevecht en versterkte zich eveneens tegenover Ssongea. Het was in dezen tijd, dat majoor Grawert in deze streken kwam. De gebeurtenissen bij Ssongea zal ik in een ander opstel bespreken. 1215

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 129