Opmerkingen oner militaire telefoon- ïuisselborden (centraalposten) (DerDoJg Dan falz. 939) filet Fig. 14 en 15. De bediening van een wisselbord, waarvan figuur 14 het schema geeft, geschiedt als volgt: De normale toestand van het wisselbord, gereed voor bediening, is, dat alle signalen gesloten zijn. De verbindingsstoppen staat in hunne rustgaten; alle sleutels in hun rust- of middenstand en alle knoppen in hoogsten stand. Echter moet bij het gebruik van een poolwisselaar in plaats van den handgenerator, de betrekkelijke knop neergedrukt zijn. De werking van het oproepsignaal, eventueel van de gelijkstroom- schel en de stroomloopen, die na verschillende handelingen ont staan, zijn gemakkelijk uit het schema na te gaan. Roept een aangeslotene op, dan steekt de centraalbedienaar de achterste stop (beantwoordingsstop) van een der koordparen zoo diep mogelijk in de betrekkelijke klink, waardoor het gevallen klepje zich mechanisch automatisch opheft. De hoofdsleutel, die bij het stoppenpaar behoort, wordt in spreek, stand gebracht, d. w. z. naar zich toe getrokken, waardoor de cen- traalpost met den aanvrager in spreekverbinding komt. Wordt verbinding met een ander nummer gevraagd, dan wordt de voorste stop (roepstop) van het in gebruik genomen paar in de gevraagde klink gestoken. Hierna drukt de centraalbedienaar met de linkerhand de knop van den bijbehoorenden hoofdsleutel zoo ver mogelijk van zich af, terwijl met de rechterhand de kruk van den inductor eenige malen snel wordt rondgedraaid. De gewenschte post wordt hierdoor opgeroepen. De inductorkruk wordt daarna onmid dellijk losgelaten, en de hoofdsleutel in zijn middenstand teruggebracht. De verbinding is nu tot stand gebracht, terwijl het sluitsignaal tusschen de twee verbonden posten parallel ingeschakeld blijft. Is het gesprek geëindigd, dan zal door beide aangesloten posten het afschelsignaal gegeven worden, waardoor de klep van het bij- behoorend sluitsignaal openvalt. Beide stoppen worden uit de klin ken genomen, welke stoppen, door de gewichten, aan de koorden bevestigd, in hun rustgaten terugvallen. Het afschelsignaal wordt daarbij weer gesloten. 1018

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 12