Majoor von Langenn-Steinkeller was aangekomen bij Mifirika tegenover Lupembe, alwaar hij zich wist te handhaven tot het einde van December. Generaal Northey verplaatste thans zijn hoofdkwartier naar Ngombi, met een meest vooruitgeschoven post te Lupembe. Met dezen algemeenen toestand kan ik thans dit gedeelte afsluiten om een aanvang te maken met het derde hoofdtijdperk, n.l. de actie van af het verlaten van den Tanganijkaspoorweg tot het uitwijken op Portugeeseh gebied. III. Derde hoofdtijdperk (met 1 schets.) Het afdeeling van den Tanganjika-spoorweg tot over de Portugeesche grens. Door de operatiën van Smuts leger was Generaal von Lettow- VorbeCK genoopt den Tanganjika spoorweg prijs te geven. Generaal VAN Deventer had van uit Kondona Trangi in eenige colonnes dien spoorweg bereikt en wel den 3st Juli Saranda-Kilimatindi, den 29sten Juli Dodoma en den 22sten Augustus 19 6 Kilossa- Kimamba. Hierdoor was de kolonie strategisch in twee helften verdeeld en was iedere verbinding van Generaal Wahle met Ge neraal Lettow afgesneden. Den 27sten Augustus arriveerde Gene raal Smuts te Morogoro, terwijl verschillende stations aan den spoorweg ten westen van Morogoro door de Engelsche troepen wer den bezet. Generaal VON Lettow-Vorbeck besloot zijn nieuwe weerstands- lijn in te nemen in het moeilijk toegangelijke Ulugurugebergte. Majoor Kraut stond aanvankelijk in Kilossa met eenige compag nieën en een scheepskanon van 10.5 cM. en was teruggegaan op den weg naar Mahenge Kapitein Otto, die tegenover van Deventer stond, was aangetrokken naar Morogoro, alwaar de rest van Lettow s macht geconcentreerd lag. VON Lettow wenschte zich hier niet bloot te stellen aan een algemeenen aanval der Engelschen, welke in verband met hun numerieke overmacht ongetwijfeld zou hebben geleid tot een be slissing, mede doordat Lettow moest vechten met het Uluguru gebergte in den rug, welks passen en toegangen heel gemakkelijk waren te versperren. De door Smuts gezochte beslissing zou slechts den Engelschen ten goede komen, want vele troepen zouden daar door vrij komen voor andere fronten elders. Voor Lettow was het dus meer dan gewenscht om deze-troepen te binden. Hij besloot derhalve om terug te gaan op de Rufidji. Van de 1ste Engelsche divisie was één brigade (Hannyngton naar Mkesse aan den spoorweg en de andere Sheppard naar Moro- 1216

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 130