goro gezonden. De bereden brigade van Generaal Enslin (3de divi sie) had aanvankelijk opdracht om van uit Dakawa naar Mkata te gaan, 's vijands linkerflank te omtrekken en voorts verder te ruk ken 'naar Mlali, teneinde in LETTOW's rug te verschijnen. Dit voornemen nu had Lettow bijtijds begrepen. „Da es meine Absicht „war, diese Bewegung des Feindes, weit auslaufen zu lassen und "den' vereinzelten Teil dann mit allen meinen Kraften anzugreifen, ^wartete ich ab, bis ich diese Kolonne dicht bei Mlali vermutete", verklaart hij. Intusschen kon hij niet met al zijn krachten optreden, want hij werd door de opstelling van de brigades Sheppard en Hannyngton genoodzaakt om Kapitein Stemmermann langs den weg oostwaarts van het Ulugugebergte met het scheepskanon naar het zuiden te laten marscheeren. Deze weg was volgens Generaal Crewe „the best, that was found in German East Africa". Kapitein Otto werd met 3 compagnieën naar Mlali gezonden en arriveerde aldaar den 24sten Augustus 's morgens vroeg, toen de Engelschen de daar aanwezige magazijnen reeds hadden ver nield (1). Een hevig gevecht, dat onbeslist gebleven was, had zich hier afgespeeld. Otto trok terug op het zendingsstation Mgeta terwijl de brigade - Enslin de omtrekking verder voortzette over Mahalaka om Lettow vóór te zijn in Kissaki. Van welk belang Kissaki was, blijkt ook uit mijn bijdrage over de verpleging, tevens welke maatregelen ter plaatse werden genomen om de vijandelijke bedreiging af te wenden. Kissaki was bezet door Kapitein Tapel- Intusschen werden ook sterke Engelsche afdeelingen gesignaleerd op weg naar Mlali en Mgeta. Deze bleken te zijn de brigade- Nussey van de divisie van Deventer. Ten slotte kreeg Generaal Coen Brits den last om den weg van Enslin te volgen en bij aansluiting het com mando op zich te nemen. Door het moeilijke terrein was Brits gedwon gen om alle voertuigen van zijn trein terug te zenden, welke voertui gen via Monogoro om de oost bij Kissaki wederom zouden moeten aansluiten. De troepen ontbeerden dus hun ransels en hun geschut. De colonne-Brits stond telefonisch in verbinding met het hoofd kwartier; Nussey van uit Mlali met een telegraaflijn, Brits en Nussey onderling draadloos. Dit is wel eens van belang om daarop de aandacht te vestigen in verband met de latere gebeurtenissen. Lettow was teruggegaan op Kissaki en was voornemens aldaar den vijand op te wachten, den vijand, die de concentratie zijner 1) In dit hoofdtijdperk zal nu en dan verwezen moeten worden naai mijn op stel over de verpleging der Schutztruppen in D.O.A. (1. M. T., 1920, blz, 679). 1217

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 131