krachten te Morogoro had opgegeven en in meerdere colonnes zoowel ten oosten als ten westen om het Ulugrurugebergte heen naar het zuiden marcheerde. Thans zou het oogenblik aanbreken, dat hij van het voordeel van de binnenlijnen zou kunnen gebruik maken. De divisie-BRiTS marcheerde in twee colonnes tegen Kissaki op; het terrein met zijn dicht struikgewas belemmerde de verbinding tuschen de beide brigades en zoo werd Kissaki den 7den September aange tast. „So far he (Brits) had no word trom General Nussey and could not get into communication with him". Samenwerking tusschen beide colonnes was dus niet mogelijk. Brits ging echter tot den aanval over. De niet bereden brigade (Beves) zou rechtstreeks de stelling, bezet door Kapitein Otto aantasten, terwijl de bereden brigade-ENS- lin om den Duitschen linkervleugel heen zou trekken tegen Kissaki. De Duitsche reserve stond bij de „boma" (benteng) onder bevel van Luitenant Volkwein, terwijl Kapt Tafel gereed stond om een mogelijk ingrijpen van de brigade Nussey op te vangen. Lettow begreep natuurlijk, dat de bedoeling had voorgezeten, dat de colon nes Brits en Nussey gelijktijdig Kissaki zouden aangrijpen, maar wist niet, dat er geen verbinding tusschen beide colonnes bestond. Vandaar, dat Kapt. Tafel eerst des avonds met eenige onderdeden van zijn macht kon ingrijpen in het gevecht van den 7den. Het plan van Brits kwam tot uitvoering. Beves kon niet verder oprukken en groef zich in. Enslin werd de gelegenheid gelaten om diep achter Otto's stelling door te dringen tot vlak bij de boma, toen de reserves wurden losgelassen". Enslin was entirely cut of from Beves and had been seeking in vain to establish communcation", schrijft Crowe. De omtrekking en de stelling van Beves werden volledig teruggeslagen en opgerold, de vijandelijke troepen in het doornbosch verstrooid. Evenwel was ook dit bosch oorzaak, dat een Duitsche vervolging uitgesloten was. Coen Brits nam zijne troepen terug naar het noordwesten, ongeveer 10 K.M. van Kissaki. Generaal Nussey had langs het Uluguru-gebergte een bijzonder moeilijken opmarsch „The set of wireless came to grief and could „not be used, which accounted for the breakdown of communica tions „with General Brits". Onkundig van wat was voorgevallen met Brits, arriveerde Nussey voor Kissaki en wel den dag na de neder laag van Brits. Moedig ging de brigade Nussey tot den aanval over, maar werd eveneens grondig geslagen. De divisie Brits hoorde het vuur, maar kon niet ingrijpen, mede door de dichte begroeiing van het terein. Na zware verliezen ging Nussey terug en vernam 1218

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 132