afsnijden. Lettow gaf daarom Dutumi prijs en trok de Mgeta rivier over, alwaar hij zich voorloopig vastzette. Den 15den September werd Dutumi en ook Kissaki door de 3de Divisie bezet, want Coen Brits had den last gekregen om op te marcheeren en de lste divisie de hand te reiken. Kapitein Otto trok terug op Makalinso. Zoo had dan Smuts vrijwel zijn geheele macht, 2>/2 divisie, aan den zuidvoet van het Uluguru-geberte vereenigd, Generaal Van Devenier dekte met 3de Zuid-afrikaansche infanterie-brigade de rechterflank op den weg Kilossa Uleia, welke brigade na heftige achterhoedegevechten langs een moeilijken weg de Ruaha rivier ternauwernood kon bereiken (10 September). Achter deze rivier had Kraut zich verschanst. De Engelschen hebben ernstig geleden onder de moeilijkheid van verpleging, verbindingen en klimaat. Op dit front heeft de situatie zich gehandhaafd tot eind December, dus ruim drie maanden; behoudens eenige ondernemingen van minder belang en de gevechten om Kibata is het hier rustig gebleven. Niet was dat het geval met VON Lettow; maar eerst noodig ik de lezers uit om de operatiën te volgen aan de kust, zonder echter te vervallen in de beschrijving van minder belangrijke secundaire ondernemingen tegen de kustplaatsen. De marine had den 15den Augustus in vereeniging met eenige infanteriedetachementen Bagamojo bezet. Toen de Tanganjika-spoor- weg was genomen door de Engelschen en zij zelfs waren doorge drongen tot Kissaki en Dutuni, was het voor Smuts van alle belang om zich meester te maken van Da-res-Salam. Deze havenplaats zou een uitmuntende basis voor zijn leger vormen en voorts om de verbindingen, die nog steeds via den Kilimandjaro-spoorweg liepen, aanzienlijk te bekorten en daarbij te vereenvoudigen. Toen Da-res-Salam veelvuldig door de schepen werd beschoten, trokken de troepen onder commando van Kapitein-ter-zee Z S. LOOFF zich meer naar het zuiden terug, een detachement van 40 man onder Luitenant Trenge achterlatende. Den 3den September volgde een nieuwe "heftige beschieting. Dit stond in verband met een troepenmacht onder Generaal PRICE, welke opdracht kreeg Dar-es-Salam te veroveren. Hij had 1800 geweren onder zijne bevelen. Na een klein gevecht met Luitenant Trenge, die de spoor bruggen, vooral die over de Ruwu (bij Dar-es-Salam) had vernield, werd Dar-es-Salam den 14den September bezet. Trenge was naar het zuiden weggetrokken. Na de bezetting van Dar-es-Salam werd de geheele kust door de marine bezet: Kilwa op 7, Lindi op 16 en Sudi-baai op 15 September. 1220

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 134