Vooral de bezetting van Kilwa was van groot gewicht voor de actie tegen VON Lettow-Vorbeck's positie aan de Rufidji. De toest'nd bij de Engelsche troepen was ernstig geworden door de talrijke zieken; de blanke troepeneenheden waren ver beneden de organieke sterkte, zoódat Smuts besloot na overleg met den geneeskundigen dienst om een 12000 man Europeesche troepen naar Zuid-Afrika terug te zenden „as unfit to stand the „hardships of further campaining in this region, till they had re gained their normal strength by a period of rest with good food „in a healthy climate" (Crowe). Buchanan schrijft: „It is difficult to keep up good spirits (het was in Kissaki en Dutumi) „Unfortunately there is no ration improvement and no word of fresh „kit coming, of which all are in need. Notice shirtless men in camp, „with badly sun-burned backs and men on the march without socks. „One sees in the brave suffering of men many things in these days to „make one's heart sore and sad". Het waren „underfed, underclothed" soldaten; „at Kissaki the days found our spirits at the lowest ebb". Het Engelsche leger werd geheel gereorganisseerd. lste Oost-Afrikaansche divisie (Generaal HoskinsL 2de Oost-Afrikaansche brigade (Generaal 0' Grady), 3de Oost-Afrikaansche brigade Hannyngton). 2de Oost- Afrikaansche divisie (Generaal Van Deventer). lste Zuid-Afrikaansche bereden brigade (Generaal Nussey), 3de Zuid-Afrikaansche bereden brigade (Generaal Berangé). Rechtstreeks onder den Opperbevelhebber stond. lste Oost-Afrikaansche inf. brigade (Generaal Sheppard). „Force Reserve": 2de Zuid-Afrikaansche inf. brigade (Generaal Beves). Later kwam nog aan de „Nigerian Brigade" (Generaal Gunliff) en welke gehouden werd onder de onmiddelijke bevelen van Generaal Smuts. Deze brigade werd gebruikt gelijktijdig met de brigades Sheppard and Beves. Tijdens de bezetting van Kilwa was deze haven plaats slechts beschermd door een paar kustbewakingsdetachemen ten, meest jonge Askari's, die te samen tot één compagnie waren samengevoegd. Generaal Smuts besloot om Kilwa als basis in te richten en aldaar een groote troepenmacht te stationneeren, ten einde tegelijker tijd te kunnen ageeren van uit Kungolio (Kibambawe) en Da-rés- Salam tegen Kissangire. Hierdoor wenschte Smuts von Lettow af te snijden van Mahenge, waar Kraut zich bevond en later Wahle, terwijl de Kilwa-colonne de terugtochtslijn zou bedreigen. 1221

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 135