Tegelijkertijd zouden de generaals Northey en Van Deventer tegen Mahenge optreden. Generaal Hannyngton werd met de 3de O.A. brigade bestemd voor Kilwa. De landing ondervond weinig tegenstand. Dit optreden der Engelschen noodzaakte Lettow om Majoor VON Boemcken met drie compagnieën van de Mgeta-stelling over Kungulio met den hekwieler „Tomondo" naar Utete te zonden en later naar Kilwa. In verband met den algemeenen toestand, vooral ook omdat aan de Mgeta bij Kiderengwa tegen den verschansten vijand toch geen belangrijk succes te behalen was, marcheerde Lettow met de hoofdmacht af naar Mpanganja en liet Kapt. Tafel met 8 compagnieën te Kiderengwa achter, welke laatste macht later nog werd verminderd. Kapt. Otto bevond zich nog altijd te Kissaki met 5 compagnieën, terwijl de Luitenant BALDAMUS Kissangiri bezet had. Eenige compag nieën van de „Jhind Imperial Service Infantry" vielen Kissangire aan, doch werden teruggeslagen, een gevecht, waarbij Luitenant Baldamus den dood vond. Het gewicht van dit gevecht heb ik nader uiteengezet in mijn artikel over de verpleging. VON Lettow zat thans in het centrum van zijn strategische opstelling en was met alle fronten even snel verbonden. Einde October begaf Generaal Smuts zich persoonlijk naar Kilwa. Het Hoofdkwartier en dat van de 1ste divisie werden van Uluguru overgebracht uaar Kilwa, slechts Generaal Sheppard bleef in Dutumi met één brigade achter. Het commando te Kilwa werd dus opgedragen aan den divisiecommandant Generaal Hoskins. Deze troepenverplaatsingen waren natuurlijk niet onbekend gebleven bij VON Lettow, hij versterkte het Kilwafront met vijf companieën onder Kapitein Schulz. Majoor von Boemcken was onderwijl teruggeworpen op Mpotora met 2 compagnieën en een scheepskanon van 10.5 cM. Hij was van meening, dat de vijand zou doorstooten naar Liwale, ten einde von Lettow ten eenenmale den terug- tochtsweg naar het zuiden af te snijden. De vijand deed echter zulks niet en toch was von Boemcken's opvatting een toevallige, welkome bate voor den Duitschen Opperbevelhebber, zooals later zal blijken. VON Boemcken's zienswijze was echter geenszins ver keerd: „Generaal Smuts original intention had been to send a force from Kaliwa to occupy Liwale, but owing to the enemy's activity in the neighbourhood of Kilwa, this part of the programme was in abeyance for time being." 1222

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 136