Na de nederlaag bij Kissangire werden de „57th. Rifles" onder Majoor Willans van uit Dutumi daarheen gezonden. Lettow, die hier een hernieuwden aanval verwachtte, verplaatste zich naar Makima, terwijl Kapt. Liebermann met één compagnie te Kisidju stond. In verband met vage berichten omtrent een opmarsch der vijand uit het westen in samenwerking met de Kilwa-bedreiging, verplaatste Lettow zich opnieuw en wel naar Moharo tegen het Kibata front. Kapt. Schulz had zich verschanst tusschen Albindia en Kibata. Hij bracht hier een 10.5 c.M-scheepskanon met veel moeite in stelling en ook een 10.5 cM.-houwitser en begon de kracht van zijn stelling te vergrooten, eerstens door graafwerk, maar ook, door eenige Engelsche posities, die de omgeving beheerschten te, ver overen. Tegenover Schulz stond de 2de O. A, brigade. Schulz ging den 6den December tot den aanval over en wist de gewensch- te hoogten te nemen, noordelijk van zijn stelling. De Engelsche stelling, zijn verbindingsweg en ook Kilwa was zeer goed in te zien en de toestand werd zóó, dat een compagnie zich wist op te stellen op dien verbindingsweg. Maar door het betere boven het goede te wenschen, welk betere echter niet kwam, liet die com pagnie een gelegenheid onbenut om een mooie slag te slaan tegen vluchtende vijandelijke afdeelingen. Hoskins versterkte echter lang zamerhand zijne opstelling met troepen. Van nu af aan werd er dag en nacht gestreden, terwijl het zwaartepunt van den strijd gelegd werd op den Duitschen rechtervleugel. Het gold hier een heuvel, die de omgeving der stellingen van Kibata domineerde. Eerst werd deze heuvel veroverd door het „Gold Coast Regiment", welk korps echter door houwitservuur verdreven werd (15 Decem ber), daarop ging het 129ste bat. Baluchil's in den nacht tot den aan val over. Het werd teruggeworpen met zware verliezen. Ten slotte moest Lettow toch het veld ruimen (26 December), toen de Ba luchi's wederom een nachtaanval deden met handgranaten tegen de stelling, die slechts door één zwakke compagnie kon worden verdedigd. (Lettow beschikte slechts over negen compagnieën). Toch wist Lettow zich voor Kibata te handhaven. Thans wil ik nog melding maken van de actie der Portugeezen in het zuiden der kolonie. De Portugeezen hadden reeds eerder beproefd om de Rovuma aan de monding te overschrijden, doch dit was nog altijd verhin derd. In October 1916 evenwel ging een Portugeesche expeditie, hoofdzakelijk uit Europeanen bestaande, onder bevel van Generaal 1223

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 137