Gill over de Rovuma en rukte op naar Newala na eerst een kleine Duitsche afdeeling onder Luitenant-ter-zee Sprockhoff te hebben verdreven. Newala werd den 26sten October door Gill bezet. In Lindi had echter kapitein-ter-zee Looff het commando over genomen, toen hij uit Dar-es-Salam aldaar aankwam. Hij beschikte over slechts ongeveer vier compagnieën en was derhalve te zwak om tegen de Portugeezen op te treden. Gelukkig, dat in de buurt was de afdeeling von Boemcken (zie boven) met twee compagnieën en een scheepskanon. Dit detachement, dat aan Res. Kapt. Rothe (hij was „Oberpostdirector") werd toevertrouwd, werd aangetrokken bij het detachement-LoOFF, die het algemeene bevel kreeg. Looff liet tegenover het door de Engelschen bezette Lindi een kleine afdeeling achter, terwijl hij met de rest tegen de Portugeezen (1500 man) oprukte. Newala werd den 22sten November aange grepen met ondersteuning door het 10.5 cM-kanon en den 23sten genomen. Reeds eerder vermeldde ik, welk een groote hoeveelheid oorlogsmaterieël werd buitgemaakt. De Portugeezen vluchtten over de Rovuma terug en zijn sindsdien nooit meer op Duitsch territoir geweest. Einde December 1916 waren de Engelsche reorganisatieplannen tot uitvoering gekomende Nigeria-brigade was aangekomen, de troepen waren weer op krachten en op sterkte. Het moment was thans aangebroken om de operatiën voort te zetten. Het operatieplan van Generaal Smuts was als volgt 1. De brigade-BEVES moest Kissaki langs het W. omtrekken en marcheeren naar de samenvloeiing van de Ruahi met de Rufidji. 2. De brigade-SHEPPARD zou de Kissaki-stelling tegenover Dakawa aantasten en dan de Kiderengwa-stelling op de [linkerflank aangrijpen. 3. De brigade Cunliffe moest de Kiderengwa-stelling van uit Dutumi aanvallen. 4. Luit.-Kolonel Lyall zou met één bataljon van de Nigerian- brigade en het 2de bat. Kashmiris den rechtervleugel van Mgeta omtrekken, doch dit laatste werd niet tot uitvoering gebracht, omdat de colonne dagelijks tot aan de borst door het water moest waden en het aantal zieken enorm steeg. De orders werden den lsten Januari 1917 uitgegeven. Kapitein Otto beschikte in het geheel over 8 compagnieën (ICO Duitschers, 720 Askari's) met 14 mitrailleurs en 1 houwitser. 1224

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 138