Wij zagen boven reeds, dat Kapt. Tafel van zijn oorspronkelijke 8 compagnieën er weer eenige heeft moeten afstaan. Door de beide brigades overal omvattend aangegrepen zijnde, moest Otto wijken en trok zich terug, al vechtende, naar de Ru- fidji. De houwitser viel in een hinderlaag en ging verloren. Dank zij het oerwoud kon Otto zijn troepen in veiligheid brengen bij Kungulio (Kibambawe), na eerst de brug over de Rufidji te hebben vernield. Den 5den Januari verscheen de brigade Sheppard voor de Rufidji bij Kungulio. In den nacht van 5 op 5 Januari zond SHEPPARD twee compagnieën met 2 mitrailleurs in Berthon-bootjes over de Rufidji. Deze overtocht werd zeer bemoeilijkt door de nijlpaarden, maar toch wisten de Indiërs den zuidoever te bereiken. Kapt. Otto ging bij het aanbreken van den dag onverwijld tot den aanval over. „Prachtvoll war es anzusehen, wie unsere Askari zugweise „vorstürmten, die Maschinengewehre in Stellung brachten und den „auf den Rufidji-Inseln auf dem weichen Sande mühsam vorge- „henden Feind reihenweise niedersabelten. In praller Sonne, ohne „jede Deckung lagen die Inder auf den weissen Fluss-Insein und „versuchten sich mit Handen und Füssen in dem weichen Sande „einzugraben. Oft war es selbst auf die nachste Entfernung schwer „zu erkennenWaren die dort vor uns auf gltihendem weiszen „Sande wie schwarze Klumpen stilliegenden Inder bereits tot oder „wagten sie sich nicht weiter vor", zoo beschrijft von Lettow- Vorbeck dit gevecht. De dappere Indiërs wisten zich te handhaven en Sheppard, die hun positie steunde met artillerievuur, maakte van den nacht gebruik om meer troepen over de Rufidji te zetten. Inmiddels had Generaal Beves zijn omtrekking volbracht en was ook in Berthon-bootjes bezig de Rufidji te overschrijden. Hij werd versterkt met de brigade-CuNLiFFE. Von Lettow, die de gebeurtenissen aan de Rufidji vernam, verliet de Kibata-stelling en was voornemens om Otto te onder steunen. Over Utungi wilde hij naar Kungulio, doch Otto was reeds genoodzaakt door de omtrekking van Beves om zijn stelling prijs te geven en terug te gaan op Mawa. Den 24sten Januari werd Otto aangevallen door de Nigeria brigade Cunliffe. Deze aanval mislukte echter (Otto beschikte over 470 man met 8 mitrailleurs). De Duitsche terugtocht werd nu over het geheele front ingezet. Kapitein Tafel, die het bevel had bij Kissangiri trok, terug op Mpanganja en ook Kapitein Hptm. Schulz bij Kibata ging terug 1225

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 139